ZUBNÍ HYGIENA

02.03.2018

Krásný úsměv se neobjede bez krásných zubů. Jak si správně čistit zuby? Jaké pomůcky ke krásným zubům potřebujete?

#1 KARTÁČEK

Vyberte si takový kartáček, který vám svým tvarem a tvrdostí vyhovuje. Většina značek již vyrábí různé stupně měkkosti kartáčku. Kartáček pravidelně obměňujte jednou za měsíc, aby se vám v něm neusazovaly bakterie. Pokud onemocníte, ihned po vyléčení kartáček vyměňte.

Jak si správně čistit zuby? Přiložte kartáček k dásni a sjeďte stíravým pohybem na rozmezí dásně a zubu. Zde trochu přitlačte a krouživým pohybem masírujte. Poté zbytek zubu sjeďte stíravým pohybem. Takto opakujte u všech zubů horní i dolní čelisti. Na závěr si stíravým pohybem od kořene ke špičce vyčistěte i jazyk. Na čištění jazyka se případně dají koupit speciální stěrky na jazyk (stojí okolo 50 Kč). Zuby si čistěte pravidelně každý den alespoň dvakrát po dobu alespoň 3 minut. Po vyčištění zubů kartáček opláchněte a uložte na hygienické místo (např. do držáku nebo do skleničky). 

Pokud vás nebaví jen tak stát před zrcadlem a čistit si zuby, můžete si ústní hygienu zpestřit cvičením, čtením nebo koukáním na televizi. Takto si zuby vydržíte čistit mnohem déle. Vhodným cvikem pro čištění zubů posilování pánevního dna (např. když se ve stoje snažíme "vcucnout" celý spodek dovnitř). Posilování pánevního dna je velmi důležité pro ženy po porodu a díky němu se dá předcházet komplikacím při dalších těhotenstvích/porodech a inkontinenci. Posilování pánevního dna navíc zlepšuje držení těla. Dalšími vhodnými cviky při čištění zubů je posilování hýždí (hýždě stahujeme s výdechem k sobě a s nádechem stisk uvolníme) nebo staré dobré dřepy.

#2 ZUBNÍ PASTA

Vyberte si takovou zubní pastu, jejíž příchuť je vám příjemná. Pokud vás po vyčištění zubů bolí dásně nebo zuby, možná je problém ve složení pasty. Zkuste ji změnit a pozorujte případné zlepšení. Správné množství pasty je velké asi jako lískový oříšek. U zubní pasty neplatí že čím více pasty, tím bělejší a zdravější zuby.

#3 SINGLE KARTÁČEK

Single nebo solo kartáček se používá pro čistění špatně přístupných zadních zubů (hlavně osmiček). Díky malé hlavičce s jedním svazkem se dostanete až za osmičky a ty pak můžete dobře vyčistit krouživými pohyby.

#4 MEZIZUBNÍ KARTÁČEK

Mezizubní kartáčky se rozlišují podle tloušťky. Je na vás, jaký rozměr vám bude vyhovovat. Stomatologové uvádějí, že mezizubní kartáčky jsou lepší než zubní nitě a to z toho důvodu, že kartáček díky štětičkám vyčistí celou mezizubní oblast, kdežto dentální nit jen tu část, kam ji budeme směřovat.

#5 DENTÁLNÍ NIT

Ačkoliv jsem v předchozím odstavci napsala, že mezizubní kartáček je lepší než dentální nit, nemusí mezizubní kartáček každému vyhovovat. Navíc dentální nit má praktické hygienické balení a tak ji můžeme pro případ potřeby nosit stále v kabelce.

#6 ÚSTNÍ VODA

Někdo pro svěží dech používá i ústní vodu. Já na ni četla rozporuplné recenze, mimo jiné i to, že způsobuje rakovinu hrtanu. Proto se ústní vodě raději vyhýbám a dech se snažím osvěžit přírodními prostředky, např. lístečky máty.

#7 DĚTSKÝ KARTÁČEK A DĚTSKÁ PASTA

Dětem vždy kupte dětský kartáček a dětskou pastu určenou pro jejich věk. Dítě od malička učte, že správná a pravidelná péče o zoubky je nedílnou součástí každodenní hygieny.

#8 PRSTOVÝ KARTÁČEK

S čištěním zoubků je možno začít již od prvního zoubku, a to pomocí prstového kartáčku, který pořídíte v lékárně nebo v drogerii. Prstový kartáček si nasadíte na ukazováček a krouživými pohyby dítěti přejíždíte po dásních. Dítě si tak navykne na pocit kartáčku v puse a pravidelnost čištění. Až bude mít zoubků více, bude již dítě na kartáček zvyklé.

TIPY

Párátka jsou většinou zbytečně tlustá a můžou poškodit sklovinu. Pokud se vám často stává, že vám uvíznou mezi zuby zbytky jídla, noste si s sebou mezizubní kartáček nebo dentální nit.

Žvýkačky vám zuby nevyčistí. Maximálně tak osvěží dech. Navíc nejsou zdravé, takže pokud vám jde o svěží dech, zkuste radši rozkousat lístečky máty. Prospějete tak svým zubům i svému trávení. 

Ty nejzářivější úsměvy Vám přeje,

Vaše SuperMum