ZLOMENÍ ANDĚLÉ

08.10.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 100 %

Ani si nepamatuji, kdy jsem naposledy přečetla román. Poslední dobou u mě "frčí" detektivky a thrillery, a tak jsem románu Zlomení andělé od Gemmy Liviero nedávala tolik šancí. A jak už to paradoxně bývá, od první stránky jsem hltala knížku slovo od slova. Jedná se o silný, smutný a dech beroucí příběh z prostředí druhé světové války.

Hlavními hrdiny jsou tři různí lidé - mladá dívka Elsi, která je uvězněna se svou rodinou v lodžském ghettu, modrooká a blonďatá Matilda, kterou nacisté odvlekli od její rumunské rodiny a zařadili ji do projektu Lebensborn, kde měla být převychována podle německých standardů a poté být adoptována nacistickou rodinou, a nakonec lékař Willem, který byl svým otcem (vysoce postaveným nacistickým důstojníkem) donucen účastnit se osvětimských reprodukčních pokusů na tamějších vězních.

Osudy těchto tří postav se v průběhu příběhu prolínají, až v sobě navzájem nalézají tito tři zlomení andělé štěstí a domov. Jejich štěstí ale netrvá dlouho...

Autorka velmi dobře popisuje atmosféru v ghettu, Osvětimi i dětské utrpení vlivem odtržení od milované rodiny a přesunutí do neznámého místa mezi neznámé lidi. Později je krásně vykreslen i psychologický rozkol postav, které měly být po válce navráceny do původních rodin, na které už postupně zapomněly a zároveň si vybudovaly vztah ke svým adoptivním nacistickým rodičům, které v budoucnu nesměly kontaktovat.

Nedávno jsem viděla v jedné facebookové skupině otázku: "Kterou knihu, která dosud nebyla zfilmována, byste nechali zfilmovat?" Tehdy mě nenapadla žádná vhodná odpověď. Po přečtení Zlomených andělů vím, že bych ráda viděla zfilmované právě je.

A na závěr si dovolím citát z knihy, který se mi moc líbil...

"...každý, koho potkáme, nás ovlivní. Potřebujeme slyšet jejich příběhy, abychom se dozvěděli víc o nás samých."

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum

LIVIERO, G. Zlomení andělé. 1. vyd. Praha: Knižní klub, 2016. ISBN 978-80-242-6014-3.