ŽIŽKOVSKÉ DIVADLO JÁRY CIMRMANA

19.11.2018

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana jsem navštívila asi devětkrát a pokaždé se jednalo o cimrmanovské představení (divadlo má mimo Cimrmana i další repertoár). Všechny hry jsou svižné, vtipné a je opravdu k nevíře, co zvládne skupina osmdesátiletých pánů v čele se Zdeňkem Svěrákem. Dále pak mezi stálice divadla patří Petr Reidinger, Miroslav Táborský, Václav Kotek, Miloň Čepelka, Jaroslav Weigl a další. Hry režíroval Ladislav Smoljak.

Jedná se spíše o slovní, nežli situační humor, což představením přidává na inteligenci a eleganci. Cimrman je zkrátka jedinečný a dokonalý. Je těžké vybrat nejlepší představení, protože všechna jsou opravdu výjimečná. Vypíchla bych ale Dobytí severního pólu, Ztrátu třídní knihy, Vraždu v salónním kupé nebo Afriku. Nejméně se mi líbil Blaník a České nebe. Dále jsem navštívila Záskok, Švestku, Dlouhého, Širokého a Krátkozrakého a Němého Bobeše.

Divadlo se nachází v pražském Žižkově, jak už ostatně sám název napovídá. Jedná se o malé a velmi útulné divadlo, jehož interiér je ozdoben obrázky s cimrmanovskou tématikou, a tak diváci o přestávce (nebo před začátkem představení či po jeho konci) mohou nahlédnout do dalších detailů života Járy Cimrmana. Celý koncept této fiktivní osoby je tak naprosto dokonale promyšlen a není mu co vytknout.

Kdo by tápal v tom, kdo to ten Cimrman vlastně je, může se o něm více dočíst například zde. Já jen krátce shrnu, že se jedná o fiktivní postavu vymyšlenou Zdeňkem Svěrákem a Ladislavem Smoljakem, která má velmi podrobně zpracován celý život, o nějž se opírá všech 15 her, které se v divadle Járy Cimrmana hrají. Cimrman ztělesňuje klasického Čecha, génia a všeuměla. 

Více informací o divadle zde.

Divadlo vydává i Cimrmanův zpravodaj

Příjemné kulturní zážitky Vám přeje

Vaše SuperMum