ZÁZRAČNÝ ÚKLID

07.07.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 50 %

Na knížku od japonské odbornice na uklízení Marie Kondo jsem se těšila a bohužel musím konstatovat, že jsem z ní docela zklamaná. Prvotním "problémem" je to, že jsem pravděpodobně zhýčkaná množstvím literatury (na obdobné téma) s celou řadou barevných obrázků, tabulek, grafů, kreseb a dalšího. Zázračný úklid je "pouze" písmenko na písmenku. Ani jediný obrázek. Myslím, že to je škoda. Lepší grafika by knížku jistě oživila a dodala by jí potřebný šmrnc.

Informace v knížce nejsou až tak špatné, ale že by to bylo něco světoborného, to se nedá říct. Jsem ráda, že ke mně knížka z knihovny doputovala, ale doma ji mít vystavenou nemusím. Každopádně jsem se srdečně pobavila nad recenzemi bývalých klientů Marie Kondo, kdy jedna klientka napsala: "Váš kurz mě naučil rozpoznat, co opravdu potřebuji a co nikoli. A tak jsem se rozvedla. Jsem teď daleko šťastnější."

Autorka nejprve vysvětluje, proč nedokážeme doma udržet pořádek, poté v další větší části radí, jak a co vyhazovat. V následující části dostaneme rady, jak uklízet podle kategorie, např. oblečení, knihy, papíry, rozmanité drobnosti, fotky atd.

Autorka doporučuje, abychom každé věci určili její místo, ale abychom předtím co nejvíce věcí vyhodili. Během ukládání věcí bychom se měli snažit o co největší jednoduchost. Autorka radí, jak skladovat tašky, že si máme každý den vyprázdnit kabelku a měli bychom okamžitě vybalit a zbavit visaček nové oblečení. V poslední části se autorka věnuje účinkům úklidu na náš život. Díky úklidu prý získáme větší sebedůvěru a budeme šťastnější. (Zde nastává rozkol s jinými mými zdroji, které naopak říkají, že lidé jsou během úklidu velmi nešťastní.)

Autorka například doporučuje, abychom "normální" oblečení nedegradovali na "domácí oblečení". Podle autorky bychom se měli oblékat pěkně i doma, popř. i ve spánku. Byla by škoda snižovat hodnotu domácího času ošklivým oblečením.

Zajímavou teorií je i to, že pokud doma pořádně uklidíme a zbavíme se věcí, které nepotřebujeme, reaguje naše tělo jako kdybychom drželi půst. Podle autorky můžeme dostat průjem nebo se objeví vyrážka, protože tělo se tak zbavuje jedů, které se v nás díky nahromaděným neužitečným věcem nahromadily. Úklidem se tak dá podle autorky i zhubnout.

Tajemstvím úspěchu je uklidit naráz, co možná nejrychleji a nejúplněji, a začít vyhazováním.

Příjemné čtení

Vaše SuperMum

KONDO M., Zázračný úklid - Pořádek jednou pro vždy. 1. vyd. Euromedia Group k. s., Praha, 2015. ISBN 978-80-242-4875-2.