ZÁKEŘNÁ EBOLA

26.06.2019

SUPERMUM HODNOCENÍ 90 %

Zákeřná ebola Richarda Prestona je thrillerový příběh podle skutečných událostí. Na motivy této knihy byl natočen i úspěšný film z roku 1995, ve kterém hrají Dustin Hoffman, Morgan Freeman či Kevin Spacey. Film jsem ještě neviděla, ale po přečtení knihy se na něj rozhodně chystám.

Richard Preston na začátku knihy čtivě, leč mrazivě líčí průběh nemoci u prvního známého pacienta "Charlese Moneta". A není to vyprávění na stránku či dvě. S utrpením prvního pacienta se setkáváme celých padesát stránek. Z těchto padesáti stránek se mi rozhodně vryla do paměti krev, která jen kape ze všech tělesných otvorů a nelze ji zastavit. Dále autor líčí infikaci pokusných opic a boj biologů proti tomuto zákeřnému viru, který po roce 1993 sám od sebe zmizel. Nebo se spíše stáhl do ústraní a čeká na další vhodnou příležitost...

Sám autor nabízí myšlenku, že ebola je jen nezbytným opatřením matičky přírody, která takto jen reguluje počet obyvatel země. Autor psal knihu v době, kdy nás bylo 5 miliard, a i to už bylo moc.

Celou knihou se prolínají i fakta o HIV/AIDS, ale jak sám autor napsal: "Co HIV zvládne za 10 let, trvá ebole 10 dní."

Kniha je doplněna i mikroskopickými snímky viru, což jí dodává na autentičnosti. V závěru knihy se nachází i slovníček některých pojmů, které jsou v knize použity, mě zaujaly např.:

Ebola - estrémně smrtící virus z tropických oblastí neznámého původu. Jsou známy tři její podtypy: Ebola Zaire, Ebola Sudan, a Ebola Reston. Všechny tyto viry patří do skupiny filovirů.

Kinshanská dálnice "Dálnice AIDS" - hlavní cesta, kterou se virus AIDS dostal z afrického deštného pralesa. Silnice spojuje Kinshasu s východní Afrikou.

Rejstříkový případ - první známý případ nakaženého pacienta, který také může chorobu dále šířit.

Žhavá zóna, žhavá oblast, žhavá strana - oblast, v níž jsou obsaženy smrtelné infekční organismy (v originále se kniha také jmenuje podle tohoto pojmu - The Hot Zone)

Šedá zóna, přechodová zóna - dočasný prostor mezi normálním světem a žhavou oblastí. Místo, kde se setkávají dva světy.

Viremie - stadium nemoci, kdy virus proniká do krve a je jí roznášen do různých orgánů.

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum

PRESTON, R. Zákeřná ebola. 2. vyd. Praha: Euromedia Group, k.s. - Knižní klub, 2014. ISBN 978-80-242-4727-4.