WORKSHOP "JÓGA A EGO"

27.09.2018

Nedávno jsem navštívila čtyřhodinový workshop s názvem "Jóga a ego", kde jsme zkoumali svou podstatu a dále jsme se zabývali relaxačními technikami. Cílem workshopu mělo být nalezení životní rovnováhy. Měli jsme se zamyslet nad otázkami: "Co Vám bere rovnováhu?", "Co to je rovnováha?", "Co potřebujeme k rovnováze?", "S čím je potřeba začít pracovat?" a "Co je potřeba stopnout?"

Následně jsme se zabývali pentagramem a enneagramem. Pět prvků pentagramu je: biologická, psychologická, sociologická, energetická a spirituální podstata člověka. Enneagram pak definuje pomocí devíti prvků osobnost člověka: perfekcionista, záchranář-dárce, podnikatel-vítěz-herec, melancholický romantik-umělec, pozorovatel, loajální skeptik-ďáblův advokát, požitkář-optimista-vypravěč, šéf-bojovník a mírotvůrce. Více o enneagramu např. zde.

Dále jsme si měli nakreslit domeček rozdělený na čtvrtiny. Do první čtvrtiny jsme měli nakreslit "Kdo jsem?", do druhé "Jak mě vidí ostatní?", do třetí "Co mi na mně vadí?" a do poslední čtvrtiny "Jak se chovám, když mi něco vadí?" Při této aktivitě mnoho z nás zjistilo několik zajímavých věcí, například to, že neumí kreslit. :-) A proč že jsme měli zrovna kreslit a ne psát? Protože v běžném životě používáme hlavně pravou hemisféru a tu levou (tvořivou a kreativní) opomíjíme. Abychom mohli najít rovnováhu, měli bychom využívat obě hemisféry.

A teď už k těm relaxačním technikám, které tvořily zhruba polovinu workshopu, a proto jsme měli za úkol přinést si pohodlné oblečení a ideálně i svou jógamatku.

Nejjednodušší variantou, kterou mnozí z nás již možná dělají, je relaxace pomocí hudby. My jsme si vždycky na workshopu lehli do pozice mrtvoly (šavásána) a poslouchali jsme různé typy hudby - relaxační, povzbuzující, energetizující atd. A následně jsme zkoumali, jaký vliv na nás daný typ hudby má, např. kde jsme při poslechu cítili energii.

Poté jsme vyzkoušeli další relaxační metodu, a to metodu trátak, která spočívá v dlouhotrvajícím upřeném (a ideálně nemrkavém) pohledu do svíčky. Při této metodě se sedí v tureckém sedu a měli bychom se odpoutat od všech myšlenek. Pokud nám přeci jen nějaká myšlenka při provozování metody trátak v hlavě vyskočí, neměli bychom se jí zabývat a měli bychom ji poslat dát. Více informací o metodě trátak např. zde.

Dále jsme vyzkoušeli dvě dechové techniky, které již byly o něco těžší. Ačkoliv nevědomky dýcháme poměrně dobře, vědomé dýchání dá přeci jen zabrat o něco víc. Ale zase je hodně přínosné - díky němu jednak relaxujeme a jednak zpevňujeme tělo (pokud samozřejmě dýcháme správně).

Při první dechové technice jsme se položili opět do pozice šavásány a začali jsme vědomě dýchat. Napřed jsme naplnili břicho, pak hrudník, krk, hlavu a s výdechem jsme všechno poslali přes páteř až do pat. A pak zase nádech přes nárty, holeně, přední stehna, břicho, hrudník, krk, hlavu a opět výdech po celé délce páteře před hýždě, zadní stěnu stehen, lýtka až do pat. A tak dále a tak dále.

Druhá dechová technika byla pro mě nejtěžším cvičením. Jmenuje se Kapalabhati a sedli jsme si při ní tureckého sedu, několikrát jsme se nadechli a vydechli. Pak jsme se nadechli hodně a rychle jsme začali vydechovat nosem (podobně jako při smrkání - takže se před touto praktikou nezapomeňte vysmrkat) a tak, aby se nám rozpínala a opět smrkávala bránice, čímž dochází k masírování orgánů. Když jsme tímto stylem padesátkrát vydechli (počet výdechů lze upravit dle zdatnosti), za posledního výdechu jsme se předklonili, opět pomalu narovnali (za stálého výdechu) a následně jsme s bradou u hrudníku zadržovali dech, jak nejdéle to šlo. Na závěr jsme se hlasitě nadechli. Takto jsme opakovali třikrát. Více o Kapalabhati např. zde.

A protože se Kapalabhati dost špatně vysvětluje pouhým psaním, našla jsem pro Vás video, které tuto techniku názorně demonstruje. Pokud chcete přeskočit úvodní proslov, jděte rovnou na stopáž 2:30. :-)

Toť zpráva z workshopu s názvem Jóga a ego. Která relaxační technika vás zaujala? A kterou z nich hodláte praktikovat pro vyčištění své mysli i těla? :-)

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum

P. S.: Ilustrační foto je mnou osobně vymalovaná mandala z antistresových omalovánek. Jedná se o svědectví, že nejenže neumím kreslit, ale já neumím ani vybarvovat...