WABI SABI - DOMOV V HARMONII

15.01.2019

SUPERMUM HODNOCENÍ 70 %

Kniha Wabi Sabi - Domov v harmonii s podtitulem "Vytvořte si domov, ve kterém se budete cítit vyrovnaní a plní energie" od Simon G. Brown je relativně útlá, pěkně ilustrovaná knížka, která nás zasvětí do tajů wabi sabi. Kniha je rozdělena do 4 celků, a to principů wabi sabi, wabi sabi doma a na zahradě, wabi sabi a vy a wabi sabi v práci a ve vztazích.

Hlavním smyslem wabi sabi je mít ze života co nejvíce. Je to vlastně návod, jak vytěžit maximum ze života takového, jaký je. Den v duchu wabi sabi může začít tím, že vás hned po probuzení přivítá pohled na věc, která vás bude inspirovat k tomu, abyste onen den prožili naplno.

V knize je shrnuto 14 klíčových myšlenek wabi sabi: žít současností, věnovat se jen nejdůležitějším věcem, mít volné místo pro nové věci, které vstoupí do našeho života, intuice, ocenění pomíjivé krásy, pochopení, že život je proces bez jasného pořádku a konce, přijmout nedokonalosti, přijmout asymetrii, vidět to nejlepší ve všem a v každém, osvobodit se od hluku, zmatku a rozptýlení, které nám zabraňuje dosáhnout vnitřního klidu, žít přirozeně, nespoutaně, pokorně, skromně umírněně a prostě a užívat si skutečnosti, že každý den je nový a jedinečný a že nic není statické.

V části, která se věnuje wabi sabi doma a na zahradě, se autorka zabývá vhodnými barvami, prostorem, texturami, tvary, tkaninami, vhodným a funkčním výběrem nábytku, fotografiemi, doplňky, uměním, vybavením kuchyně, rostlinami, osvětlením, svatyní či meditačními předměty.

V části wabi sabi a vy se dozvíte něco o meditaci, taiči, jak se oblékat, jak pečovat o své zdraví a co jíst. Můžete se inspirovat čtyřmi recepty či naopak půstem.

Poslední část se zabývá tématy práce, vztahy a kreativita.

CITÁTY

"V životě podle wabi sabi méně znamená více."

"Podle wabi sabi by se vybavení vašeho domova mělo skládat pouze z nábytku, který je skutečně nezbytný."

"Wabi sabi oblečení je to, které vám dovolí byt sami sebou a vyjádří vaše skutečné já."

"Můžeme skutečně oslavovat fakt, že každým dnem stárneme a o 24 hodin se tak přibližujeme smrti? Chceme se obklopit věcmi, které nám to budou připomínat? Je to ve skutečnosti něco, co chceme popřít?"

Poslední dobou jsem přečetla poměrně dost knih na podobné téma. Ať už knihy mají v názvu slova "Hygge", "Lagom", "Ikigai", "Wabi sabi", či další, pořád mají podle mě jednotnou myšlenku. Žít přítomností, naučit se radovat z maličkostí a netrápit se zbytečnostmi, i když se v daný okamžik mohou zdát velké. Většinou je doporučováno mít všude i co nejméně věcí, ať už v jednotlivých místnostech, nebo v šatníku. U všech výše zmíněných filozofických směrů platí, že méně je více. Musím se přiznat, že wabi sabi mě zatím zaujalo nejméně. Pokud by si někdo chtěl rozšířit obzory, doporučuji spíše Hygge.

Domov v harmonii Vám přeje

Vaše SuperMum

BROWN, S. G., Wabi Sabi - Domov v harmonii. 1, vyd, Computer Press, a.s.: Brno, 2010. ISBN 978-80-251-2408-6.