VRAŽDA S VŮNÍ MANDLÍ

28.04.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 85 %

Útlá knížečka (144 stran) od švédské spisovatelky Camilly Läckberg, která se i díky kratším kapitolám četla velmi rychle, takže je to taková oddychová četba na jedno odpoledne nebo na jeden večer. Na rozdíl od ostatních detektivek této spisovatelky není ústřední dvojicí policista Patrik a jeho přítelkyně (později manželka) Erika, ale Patrikův kolega Martin. Jedná se vlastně o takový spin-off.

Příběh mi svou atmosférou a prostředím připomínal povídku od Agathy Christie - Past na myši, jejíž divadelní inscenaci jsem nedávno navštívila. Rodina bohatého starce Rubena se několik dní před Vánoci sejde na švédském ostrově. Setkání se účastní i policista Martin Molin, který chodí s vnučkou Rubena Lisette. Dále jsou na ostrově Lisettiny rodiče Harald a Britten, bratr Matte, její strýček Gustav a teta Vivi, jejich syn Bernard a dcera Miranda. Při slavnostní večeři ale stařec znenadání umírá a jeho sklenice vody je cítit po hořkých mandlích, což naznačuje otravu kyanidem. Martin Molin se dává do vyšetřování vraždy, protože je jasné, že vrahem musí být někdo z právě přítomných. Motivem jsou zřejmě peníze, protože ačkoliv se Ruben narodil velmi chudý, dokázal vybudovat miliardové impérium po celém světě. Situaci navíc komplikuje silná sněhová bouře, která ostrov odřízla od zbytku světa a tak rodina musí několik dní vydržet v jednom domě s vědomím, že se mezi nimi nachází vrah. Policista všechny členy postupně vyslýchá, prohlíží dům a postupně se dopátrává pravdy. Ještě před jejím objevením ale dochází k dalšímu úmrtí a k dalšímu odhalení, které změní nejeden život.

Konec jsem nečekala, ale vzhledem k útlosti knížky jsem neměla prostor se do příběhu zcela ponořit. Nicméně se jedná o příjemnou knížku s rychlým spádem, která neurazí. Ideálně servírovat s čajem o páté. :-)

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum