VOLÁNÍ MINULOSTI

24.06.2019

SUPERMUM HODNOCENÍ 70 %

První kniha po mnoha letech, kterou jsem přečetla podruhé. Když jsem na tento titul na internetu náhodou narazila, vzpomněla jsem si, že jsem knihu před lety četla a že se mi i v mých patnácti letech docela líbila.

Nyní, po více než deseti letech, konstatuji: kniha se mi pořád líbí, nicméně už podstatně méně.

Jedná se vlastně o historický román odehrávající se v Anglii v roce 1857, který má v sobě zakomponovanou tajemnou zápletku z minulosti.

Leyla Pembertonová se po smrti své matky vrací na rodinné sídlo Pembertonů, odkud odjela jako pětiletá holčička. Svých prvních pět let života si ale nepamatuje, stejně tak jako své příbuzné žijící na panství. Leyla se postupně dozvídá o hrozném nádoru na mozku, který vyvolává psychotické stavy vedoucí až k vraždám svým nejbližších, a který postihuje všechny příslušníky rodu Pembertonů, včetně jí. Na panství se tedy dozvídá i opravdu o tom, jak před dvaceti lety zemřel její bratr a otec. Nezemřeli při epidemii cholery, jak si Leyla celý život myslela, ale právě při podobném záchvatu šílenství, při němž její otec ubodal napřed jejího bratra a pak i sebe.

Hlavou rodu je babička Abigail, která měla tři syny, z nichž již dva zemřeli (mezi nimi i Leylin otec). Dále na panství bydlí Leilina přivdaná teta Anna, její syn Theo a dále Leylin bratranec Colin a sestřenice Martha. Proč nádor postihuje zrovna rodinu Pembertonů? Jedná se skutečně o zhoubnou nemoc nebo je to celé úplně jinak?

Knížka se četla lehce a rozsah cca 230 stránek je naprosto dostačující. Autorka vykázala snahu o milostnou dějovou linku, ale ta mi tam spíš přišla jako rušivý element. Konec byl podle mě dost rychle a hekticky uzavřený.

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum