VLK

13.04.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 90 %

Moje třetí knížka od Mo Hayder a zatím jednoznačně nejlepší! Nejprve jsem přečetla Panenku, která mě poměrně zklamala na to, že jsem o této spisovatelce slyšela samé superlativy. Nedala jsem se ale odradit a pokračovala jsem Ptáčníkem, který vyšel o něco lépe než Panenka. Ale zápletka Vlka mi skoro vzala dech a příběh byl napínavý od začátku do konce.

Ačkoliv na fotkách vypadá autorka Mo Hayder jako křehká nevinná blondýna, její psaní dokazuje opak. Díla Mo Hayder jsou brutální až nechutná a oplývají ponurou atmosférou. V roce 2011 získala autorka za své dílo Edgarovu cenu.

Děj knihy se z větší části odehrává v sídle bohatého vědce a jeho rodiny (manželky Matildy a dcery Lucii). Jednoho dne rodina spatří na svém pozemku rozprostřená střeva, což jim připomene brutální a hrozivý případ vraždy mladého snoubeneckého páru před patnácti lety. Následně rodinu navštíví policisté Honey a Molina. Záhy ovšem vyplývá na povrch pravda o tom, že tato dvojice s policií nic společného nemá. Neznámá dvojice drží celou rodinu v jejím sídle a snaží se v jejích členech vyvolat nepopsatelný strach, a to bez toho, aniž by jim únosci řekli, o co zde vlastně jde. Rodina vlastní psa a Matildě se ho podaří dostat ze sídla ven a za obojek mu napsat krátký vzkaz: "Pomoc!"

Pejsek se dostává až k inspektorovi Jacku Caffreymu, který je ústřední postavou děl této spisovatelky. Detektiv se následně noří do vyšetřování, komu pejsek vlastně patří a kdo volá o pomoc.

V druhé části knížky se děj rozjíždí na plné obrátky a dojde k velkému zvratu. Když už si myslíte, že je konec, zjistíte, že je vše ještě úplně jinak. Pro mě nečekané rozuzlení a příběh napínavý od začátku do konce. Jen inspektor měl teď poměrně malou roli a k rozřešení případu přišel jako slepý k houslím. :-)

Napínavé čtení Vám přeje

Vaše SuperMum

HAYDER, M. Vlk. 1. vyd. Ostrava: DOMINO, 2015. ISBN: 978-80-7498-106-7.