VĚCI, KTERÉ UVIDÍTE, JEN KDYŽ ZPOMALÍTE

26.06.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 80 %

Kniha "Věci, které uvidíte, jen když zpomalíte" s podtitulem "Jak si zachovat klid a bdělou pozornost v uspěchaném světě", jejímž autorem je zenový mnich a bývalý profesor na malé fakultě humanitních věd v Massachusetts Haemin Sunim, se rázem stala bestsellerem po celém světě a bylo jí prodáno přes 3 miliony výtisků.

Kniha je rozčleněna do osmi kapitol: Odpočinek, Bdělá pozornost, Vášeň, Vztahy, Láska, Život, Budoucnost a Spiritualita. V úvodu každé kapitoly autor napsal krátké eseje a po nich následuje řada krátkých poselství, rad, moudrostí a citátů. Právě díky těmto krátkých větám se čte kniha poměrně rychle, ale obsah slov je tak hluboký, že by nemělo být cílem číst knihu co nejrychleji, ale zastavit se a popřemýšlet o dané myšlence. Právě proto obsahuje kniha i barevné ilustrace, které nás mají ve čtení zastavit, uklidnit a vyzývají nás k meditaci.

7 CITACÍ Z KNIHY

"Když se všechno kolem mě pohybuje moc rychle, zastavím se a položím si otázku: "Je to svět, co je pořád v jednom kole, nebo je to má mysl? Není to okolní svět, co je stále ve víru povinností; je to jen má mysl. Svět si ještě nikdy nestěžoval na to, kolik má práce. Když odpočívá vaše mysl, odpočívá i svět."

"Napište si na kousek papíru všechno, co vám způsobuje napětí a stres. Sepište si seznam všeho, co byste měli udělat, včetně maličkostí - zalít květiny, odepsat na e-maily. Všechen stres je teď na jednom kousku papíru a mimo vaši mysl. Tak si dnes v noci odpočiňte. Řekněte si, že zítra seznam projdete, bod po bodu, a začnete tím nejjednodušším. Až zítra ráno otevřete oči, mysl i tělo budou připraveny. To vám mohu zaručit."

"Pokud vás někdo kritizuje, znamená to, že vaše činy přitahují pozornost lidí. Mějte odvahu a pokračujte po cestě, na které stojíte.

"Život nás učí skrze chyby. Když uděláte chybu, jednoduše se jen sami sebe zeptejte, co jste se z ní měli naučit. Když takové lekce přijmeme s pokorou a vděkem, vyrosteme o to víc."

"Abyste vydrželi svoji práci dělat dlouho, nepřistupujte k ní jako k práci. Dívejte se na ni jako na zdroj potěšení a růstu. Cesta ke štěstí nespočívá jen v tom, že si najdeme dobrou práci, ale i v tom, že se naučíme vychutnat si to, co máme dělat."

"Každý je milý k někomu, koho potká poprvé v životě. Otázka je, jak dlouho tak milý zůstane. Nenechte se mýlit jen tím, že je k vám někdo napoprvé milý."

"Na základní škole jsem se seznámil s jednou vysokou dívkou, která si ze mě utahovala. Později jsem se dozvěděl, že to udělala, aby vzbudila mou pozornost. Tehdy jsem poprvé nahlédl do složitosti lidské psychologie."

SUNIM, H. Věci, které uvidíte, jen když zpomalíte. 1. vyd. Brno: Nakladatelství JOTA, s.r.o., 2017, ISBN: 978-80-7565-188-4.