VÁŽKA

29.05.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 85 %

Detektivní román Vážka, který napsal francouzský spisovatel Michel Bussi, je velmi napínavý a ačkoliv má přes 400 stran, musela jsem ho přečíst na jeden zátah. Příběh pojednává o pádu letadla v roce 1980, během kterého ze 170 cestujících přežilo jen jediné tříměsíční miminko a neví se, zda-li se jmenuje Lyse-Rose Carvilleová a je z bohaté a vlivné rodiny nebo jestli se jmenuje Emilie Vitralová a patří do chudé rodiny. V roce 1980 nebyly ještě objeveny testy DNA a tak soud nakonec určí, že miminko patří do rodiny Vitralových. Rozhodování soudu ztěžuje fakt, že rodiče miminek zemřeli na palubě a prarodiče svá vnoučata viděli minimálně a tak nebyli schopni rozpoznat, zda-li je tříměsíční miminko jejich nebo ne. Rodina Carvilleových si ale najímá detektiva, kterému hodlá po dobu osmnácti let vyplácet štědrou rentu za to, aby se aktivně o případ pádu letadla zajímal a našel další informace, které by mohly vést k objevení identity miminka. Detektiv 18 let bezvýsledně pátrá po identitě miminka, nyní již dospívající ženy. V den jejích 18. narozenin se chystá spáchat sebevraždu, ale zrak mu padne na novinový článek z roku 1980 o nehodě a najednou zná odpověď. Odpověď, na kterou mohl přijít jen člověk, který osmnáct let po nehodě otevře noviny ze dne, kdy se nehoda stala.

Detektiv sepsal podrobnou zprávu ze svého osmnáctiletého pátrání pro dívku, která si nyní říká Lylie Vitralová. Své konečné zjištění ale do zprávy nezapsal, a tak dívka ani po přečtení dokumentu neví, kdo vlastně je. Detektiv je navíc nalezen zavražděný, takže se celý případ o to více zamotává. Je dívka Lyse-Rose Carvilleová nebo Emilie Vitralová? Nebo je všechno úplně jinak? 

Knížka je napsaná svižně a čte se opravdu lehce. Mimo detektivní zápletku autor i čtivě vykresluje charakter postav a jak ho ovlivnila tragická letecká nehoda. 

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

MAMINKA NEŘÍKÁ PRAVDU