TURRACHER HÖHE

30.03.2018

V tomto menším příjemném lyžařském středisku v rakouských Alpách jsem byla již třikrát, a tak je načase o něm něco napsat. Uprostřed střediska v sedle se nachází jezero, které je (alespoň pro mě) základním orientačním bodem. Zajímavostí je, že jezero a přilehlé lesy patří rodině Shwarzenbergů. 

SNĚŽNÉ AUTÍČKO

Protože jezero dělí lyžařské středisko pomyslně na dvě části (východ a západ), přejíždí přes něj "sněžné autíčko" s dlouhou tyčí v zadní části, za kterou se lyžaři a snowboarďáci chytnou a autíčko je následně převeze na druhou stranu jezera. Minimálně pro mě bylo velkým zážitkem, když jsem tuto jízdu zažila poprvé. (To, že já osobně mám vždy "štěstí" na "super" řidiče, kteří si ze mě dělají srandu a schválně se mnou narážejí do sněhuláků nebo mě táhnout opravdu adrenalinovou free-ridovou cestou po jezeře tady podrobně rozebírat nebudu.)

LANOVKY A VLEKY

V zimní sezóně 2017/2018 fungovalo celkem 6 lanovek, z toho jedna kabinková (která se 1:1 střídá se šestisedačkovou lanovkou), čtyři šestisedačky, jedna dvousedačka, sedm kotev/pom a Maulwurf (neboli Krteček), což je lanový vlek, který slouží k vytáhnutí lyžařů "migrujících" z východní strany na stranu západní. Osmisedačka a šestisedačky mají ochranu proti nepříznivému počasí, kterou si v případě potřeby můžete stáhnout.

SJEZDOVKY

Na západní straně (kterou já mám radši) se nachází 4 modré sjezdovky, 11 červených, 1 černá a 1 sjezdovka pro velmi zdatné lyžaře, jejíž použití je na vlastní nebezpečí. Pokud vyjedete lanovkou Kornockbahn, můžete si na západní straně sjet i Funslope, Snow and Fun Park a Fun Cross. Zde na Vás čekají tunely, mosty, obří vypolstrované ruce, se kterými si můžete za jízdy dát placáka a další. Na východní straně, která je o trošičku rozlehlejší, se nachází 8 modrých sjezdovek, 7 červených, jedna černá a jedna sjezdovka na vlastní nebezpečí.

BARY, RESTAURACE A DALŠÍ SLUŽBY

Ve středisku se nachází přes 10 restaurací nebo barů. Můžete je nalézt dole pod svahem, nahoře na svahu nebo někde v polovině svahu. Já jsem vyzkoušela restauraci K-Alm na západní straně jezera, která se nachází hned u šestisedačkové vyhřívané lanovky Kornockbahn. Dalšími službami jsou noční lyžování, které je v provozu každou středu od osmi do půl deváté, lyžařská škola, půjčovna lyží a lyžařského příslušenství a záchranná služba.

VYHŘÍVANÁ MÍSTNOST

Mým oblíbeným místečkem je vyhřívaná místnost s pohodlnými koženými sedačkami, která se nachází hned v místě nástupu na Kornockbahn. Zde si vždycky odpočinu po náročném lyžování. Je zde i malá kuchyňka s dřezem a hrnečky, ošatka s pěknými jablíčky a druhá ošatka s papírovými kapesníčky (to vše "zadarmo"). Dále se v této místnosti nachází automat, který po přiložení Vašeho skipasu vyjede graf, v jaké nadmořské výšce jste v daném časovém úseku jezdili. Dále se zobrazí, kolik jste ujeli kilometrů, kolik kilometrů jste vyjeli na vlecích, kolik sjezdů jste absolvovali a kolik "minut zábavy" jste zažili. Celý graf si můžete zadarmo vytisknout. V neposlední řadě se v místnosti nachází tři masírovací křesla, která Vám po přiložení Vašeho skipasu během pěti minut namasírují příjemně záda. (Mezi jednotlivými masírováními musí být nějaká prodleva. Opravdu to nefunguje tak, že si koupíte Skipas a necháte se dvě hodiny vkuse masírovat. :-))

CENY

Ceny skipasů se dělí do čtyři kategorií: dospělí, děti (6-14 let), mladiství/studenti (15-18/19-25 let) a senioři (65 let a více). Děti do šesti let jsou jako doprovod rodičů zdarma, jinak za 3,5 EUR na den. Vleky jsou v provozu denně od 9 do 16 hodin. Jednodenní skipas pro dospělého vyjde na 46 EUR. Pokud přijdete na sjezdovku později, lze zakoupit skipas od 11, 12, 13, 14 nebo 15 hod. Můžete si také zakoupit půldenní skipas, který je platný do 12:30 (za ten dospělý zaplatí 38,5 EUR). Je možné zakoupit i časový skipas na tři, čtyři nebo pět hodin. Dále je možné zakoupit bodový skipas, přičemž každá lanovka/vlek je ohodnocena individuálním počtem bodů dle délky trasy.

Ceny vícedenních skipasů se rozlišují podle toho, jestli se jedná o hlavní sezónu, vedlejší sezónu nebo mezisezónu. Je možné koupit skipasy na 1,5 dne až 14 dní, nebo taky na pět či šest lyžovacích dní za týden (tzn. že jeden nebo dva dny nemůžete na sjezdovku jít).

ZÁVĚREM

Jak jsem psala již v úvodu, v tomto středisku jsem byla již třikrát a myslím, že se tam hned příští sezónu opět vydám. Sjezdovky jsou pěkně upravované a široké, není tu moc lidí a ze střediska sálá příjemná pohodová atmosféra. To, že na mnoha místech po celém středisku jsou rozmístěna lehátka na opalování a odpočinek, nebo že někde na kopci můžete potkat paní s vozíčkem, která rozdává lyžařům skleničky se šampaňským (vše je opět v ceně skipasu), je jen příjemný bonus.

Příjemné cestování,

Vaše SuperMum

P. S.: Článek o naší psycho cestě během poslední dovolené právě v tomto středisku si můžete přečíst zde: PSYCHO CESTA