TRHLINA

17.05.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 85 %

Hororu od slovenského spisovatele Jozefa Kariky jsem nedávala zezačátku moc šancí, jednoduše proto, že horory nečtu a ze Stephena Kinga taky nejsem tak odvařená jako spousta jiných lidí. Ale poté, co se na mě Trhlina valila ze všech stran, jsem se rozhodla, že si ji do své čtenářské výzvy přidám. A jsem ráda, že jsem to udělala. Kniha má cca 330 stránek a vlny svého nadšení bych rozdělila na třetiny. První třetina byla super, nadchly mě hlavně sedmdesát let staré rozhovory z psychiatrické léčebny. Druhá třetina mi přišla trochu slabší, ale ne o moc. No a závěr byl famózní. Autor dokázal krásně popsat a navodit atmosféru strachu a hrůzy a tím čtenáře vtáhnout do děje a donutit je, aby si nervozitou okousali minimálně nehty, ne-li celé prsty. Kniha byla tedy právem nominována v roce 2017 na nejvýznamnější slovenskou literární cenu Anasoft litera. Co se mi na knížce líbilo, byla i jednoduchá, ale nápaditá obálka, ze které prvky hororu nejsou na první pohled znát, ale vy víte, že se tam někde skrývají. Podobně jako v celé knize.

Příběh pojednává o záhadě slovenského pohoří Tribeč, kde po desítky let záhadně mizí lidé, a když mají to štěstí, že se opět objeví, většinou skončí na psychiatrii. Autor byl kontaktován člověkem, který mu sdělil svůj příběh o zážitku z pohoří Tribeč. Jozef Karika vyprávění zpracoval a doplnil i vlastní pátrání a zjištění. Je na čtenáři, aby si udělal obrázek o tom, jestli se jedná o pravdu či smyšlenku. Jakožto racionální člověk se přikláním spíše ke smyšlence, ale pro jistotu si dávám toto pohoří na Blacklist, takže článek o cestování do Tribeče ode mě nečekejte. :-)

A proč že se kniha jmenuje trhlina? Protože "stačí jediná trhlina úzká jako vlásek; jediná štěrbina a už to jede - tvůj ubohý svět i osobnost nebo identita se hroutí."

Mrazivé čtení Vám přeje,

Vaše SuperMum

KARIKA, J. Trhlina. 1. vyd. Argo: Praha, 2017. ISBN 978-80-257-2232-9.