TMAVÉ STĚNY WILLARDU

15.04.2019

SUPERMUM HODNOCENÍ 80 %

Tmavé stěny Willardu od autorky Ellen Marie Wisemanové je román odehrávající se v psychiatrické léčebně. V knížce se prolínají dvě dějové linky - jedna z roku 1995 a druhá okolo roku 1930.

Izzy Stoneová je mladá dívka, která vypomáhá v místním muzeu. Zde narazí na fotografii krásné mladé ženy Clary a zjistí, že Clara nedlouho po pořízení této fotografie skončila ve Willardu. Willard byla psychiatrická léčebna, kde někteří lidé strávili většinu svého života.

Izzy postupně prohledává kufr s Clařinými věcmi nachází i deník, díky kterému se postupně dozvídá více o Clařině nešťastném osudu.

Clara se v roce 1929 zamilovala do Bruna, ale tento vztah jí neschvalovali majetní rodiče. Nejprve ji poslali do luxusní psychiatrické léčebny, aby zabránili vztahu své dcery s "chudákem". Po krachu na burze si ale Clařiny rodiče nemohli nadále dovolit platit luxusní psychiatrickou léčebnu, a tak Clara byla přesunuta do Willardu, který byl pro většinu pacientů noční můrou. Doktoři a sestry Claře neustále opakovali, že Bruno neexistuje a že je jen výmyslem její nemocné hlavy. Ale Clara se nevzdala ani ve Willardu a nepřestala doufat, že se jednoho dne s Brunem setká...

Tmavé stěny Willardu je pěkný a čtivý román ze zajímavého místa psychiatrické léčebny. Autorka dobře popisuje zdejší kruté praktiky a jednání s údajně nemocnými pacienty, tedy lidmi, kteří se z různých důvodů stali na začátku 20. století černými ovcemi rodiny a jejich blízcí se jich tak zavřením do psychiatrické léčebny snažili zbavit.

Bohužel konec mi přišel až moc "nasládlý" a nereálný, proto knížce nemůžu dát plný počet bodů. Každopádně i tak ji vřele doporučuji. 😊 

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum