TETANOVKA

10.07.2019

Před cestou na Srí Lanku jsem absolvovala poměrně dost očkování - očkování proti břišnímu tyfu, žloutence A a vzteklině. Pravděpodobně vlivem velkého počtu dávek to moje tělo nesneslo nejlépe a další čtyři měsíce se z tohoto očkovacího šoku vzpamatovávalo. Do budoucna jsem se tedy rozhodla ponaučit a své tělo očkováním netrápit.

Jenže několik měsíců po mém očkovacím maratonu mi přišla upomínka, že mi zanedlouho po patnácti letech "vyprší" očkování proti tetanu, a tudíž bych si ho měla obnovit. Při tomto zjištění mě hrůzou polil pot. Další očkování?! Vždyť ještě po několika měsících jsem se nedostala z předchozích očkování. Navíc o tetanovce se říká, že to je brutus... No jo, jenže tetanovka je asi docela zásadní očkování, které bych propásnout neměla...

Očkování proti tetanu jsem tedy několik měsíců odkládala (nejdřív jsem se ale ujistila u své kamarádky - lékařky, že když lhůtu přetáhnu o pár týdnů, zas tak nic zásadního se nestane. "Protilátky ti ze dne na den úplně nezmizí.", řekla kamarádka. A tak jsem měsíc až dva s objednáním na očkování otálela. Když konečně po čtyřech měsících nastal týden vkuse, kdy jsem se cítila nadprůměrně dobře (rozuměj nadprůměrně na člověka, který byl prakticky čtyři měsíce vkuse nemocný), odvážila jsem se na očkování objednat.

V okamžiku, kdy jsem do očkovacího centra přišla, ujala se mě mladá usměvavá sestřička, která mě zavedla do ordinace, kde už čekal relativně mladý doktor, který mě přivítal slovy: "Dobrý den, tak vy jdete na očkování proti tetanu. V tom případě vám můžu nabídnout buď čistě jen očkování proti tetanu, nebo trojkombinaci ještě s očkováním proti dávivému kašli a záškrtu. Co si vyberete?"

Otázka mě zaskočila. Neměla jsem tušení, že existuje víc variant. Ale po stavu, který mi způsobily předchozí vakcíny jsem se rezolutně rozhodla pro tu nejjednodušší a nejnutnější variantu - jen pro čistou tetanovku, což jsem doktorovi i sdělila.

Doktor nevypadal, že by byl z mého rozhodnutí nadšený. Zamračil se a chvíli přemýšlel. Poté řekl: "No, víte, my hlavně mladým ženám ve vašem věku doporučujeme tu trojkombinaci. Myslím, že byste své rozhodnutí měla ještě zvážit."

Já (překvapeně): "Aha. A v čem je ta trojkombinace lepší?"

Doktor: "Podívejte se, jde hlavně o to, že v případě, že byste měla někdy miminko, tak byste ho mohla nakazit, takže..."

Já (skočila jsem doktorovi do řeči): "Jo ták, tak to já už nepotřebuju."

Doktor otevřel pusu a vykulil oči a chvíli mu trvalo, než se vyjádřil: "Vy už máte dítě?"

Já: "Jo, dvě."

Doktor (smutně): "Aha, tak to jsme příležitost propásli."

Sestřička má záchvat smíchu a já se přemisťuji na očkovací křeslo. Doktor se ke mně blíží s injekcí a neustále mě sjíždí pohledem a vrtí hlavou...

Ponaučení č. 1: Nepřehánějte to s očkováním.

Poučení č. 2: Opravdu se vyplatí se dennodenně hýbat, mazat si své tělo pravidelně kokosovým olejem a jíst hodně ovoce, zeleniny, oříšků a semínek. Vaše tělo to ocení a vrátí vám tuto péči i s úroky. A to tak, že ani doktoři na vás nepoznají dva prodělané porody. 😊 

Žádné špatné zkušenosti s očkováním Vám přeje,

Vaše SuperMum