TĚHOTENSKÉ, PORODNÍ A POPORODNÍ BYLINKY

17.02.2018

Pokud to není nezbytně nutné, vyhýbám se jakýmkoliv lékům. Místo polykání léků se obracím k přírodě a hledám bylinky a léčivé rostlinky právě v ní. Tak jsem to praktikovala i během těhotenství, před porodem a během poporodního zotavování. Dnes jsem si pro vás připravila pět tipů na velmi užitečné rostlinky, na které nedám dopustit.

#1 MALINÍK

Tak tato bylinka si právem zaslouží první místo, protože právě díky ní jsem měla poměrně rychlé oba dva porody. První porod trval se vším všudy necelých 7 hodin, druhý přesně 4 hodiny a domnívám se, že jsem tak přispěla ke snížení průměrné doby porodu. :-)

Maliník lze koupit v jakékoliv lékárně ve formě nálevových sáčků a popíjí se od 35. - 36. týdne těhotenství až do konce. Doporučují se 2-3 šálky maliníku za den. Já jsem maliník dle těchto pravidel popíjela od 35. do 38 týdne těhotenství a závěrečné dva týdny jsem dávky ještě o něco zvýšila. Opravdu jsem maliník pila poctivě každý den cca 6 týdnů před oběma porody a myslím, že se to vyplatilo.

Maliník zkracuje první dobu porodní, tzn. otevírání děložního čípku. Tím pádem, pokud budete pít maliník s železnou pravidelností, s největší pravděpodobností si ušetříte mnoho hodin v bolestivých kontrakcích bez významného postupu porodu.

#2 LNĚNÉ SEMÍNKO

Lněné semínko funguje stejně jako maliník. Opět díky němu dochází k urychlení první doby porodní. Lněné semínko se také popíjí od 35. týdne těhotenství až do porodu, a to dvakrát denně ve formě odvaru.

Odvar připravíme tak, že jednu až dvě polévkové lžíce drcených lněných semínek nasypeme do hrnečku a přelijeme vroucí vodou. Hrneček přikryjeme talířkem a necháme přes noc vylouhovat. Do rána se vytvoří z vody sliz, který vypijeme a následně sníme i namočená lněná semínka. Ráno postup přípravy zopakujeme a necháme louhovat do večera. Ne každému bude popíjení slizu příjemné, tak to mnohé rodičky vzdají. Moje doporučení je následující: pokud se vám z odvaru vyloženě nezvedá žaludek, vydržte. Určitě se to vyplatí. Navíc lněné semínko má příznivý vliv na střevní peristaltiku, takže když nic jiného, určitě vám napomůže k pravidelnému vyprazdňování, což také zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu života. Budete se cítit lehčí. A to doslova.

Lněné semínko se dá sehnat ve zdravé výživě. Buď kupujte již drcené lněné semínko, nebo celé semínko, ale to si musíte sami doma v hmoždíři nadrtit, aby z něj tělo dokázalo vstřebat živiny. Celé lněné semínko projde trávicím traktem a bez jakékoliv prospěšné změny ho také opustí.

#3 KONTRYHEL

Ta nejlepší ženská bylinka. Kontryhel "tlumí menstruační a poporodní krvácení, pomáhá při poporodních poraněních, vaginálních zánětech, ochabnutí ženského podbřišku, tlumí menstruační bolesti a zastavuje tvorbu mléka. Mimo gynekologickou oblast se používá i při zánětech hrtanu jako kloktadlo, při průjmech, při jaterních a ledvinových chorobách a při hojení ran, ekzémů, vyrážek a vředů."*

Kontryhel příznivě stimuluje ženské pohlavní funkce, a proto se také doporučuje popíjet během plánování miminka, a to právě kvůli rychlejšímu a snazšímu početí.

#4 DUBOVÁ KŮRA

Pomocník při poranění hráze a hemoroidech. Gel z dubové kůry chladí a přispívá k zatahování a hojení ran. Lze jej koupit v jakékoliv lékárně a já ho považuji za velmi důležitou položku v "tašce do porodnice". Během šestinedělí je vhodné hráz mazat dubovou kůrou několikrát denně. Ideální je vysprchovat se po každém použití toalety, aby se bakterie z močové trubice nebo konečníku nezanesly do ran, a následně namazat hráz gelem. Dubová kůra trochu štípe, ale opět si myslím, že tento malý diskomfort je jen malou daní za mnohem rychlejší poporodní zotavení. Vyrábí se i intimní mýdla s dubovou kůrou, která lze také použít jak při hemoroidech, tak i při poporodním poranění. I toto mýdlo jsem měla sbalené v obou taškách do porodnice.

#5 ROZMARÝN

Hormonálnímu vypadávání vlasů cca 3 - 4 měsíce po porodu se nevyhne snad žádná rodička včetně mě. Nechtělo se mi utrácet hromady peněz za "zaručeně nejlepší šampony proti vypadávání vlasů". Zvlášť když výsledek byl nejistý. Proto jsem v okamžiku, kdy mi po prvním porodu začaly vypadávat vlasy po hrstech a začaly nám doslova ucpávat odpad ve vaně, zapátrala na internetu a našla recept na odvar z rozmarýnu.

Odvar uvaříme tak, že hrst větviček rozmarýnu vložíme do půl litru vody a přivedeme k varu. Vaříme asi 15 minut. Po vychladnutí zcedíme, nalijeme do "sprejovací lahvičky" a každé ráno si odvar vstříkneme do vlasů a promasírujeme. Výsledek se dostaví do několika týdnů.

TIPY

Taky jste váhali, jestli je kontryhel mužského nebo ženského rodu? Jestli to je TEN kontryhel nebo TA kontryhel? Správně je TEN kontryhel. :-)

Pozor, že pravidla českého pravopisu uznávají jen "hemoroid", nikoliv "hemeroid".

Používání jakýchkoliv bylinek je lepší zkonzultovat se svým lékařem, a to i v případě fyziologického těhotenství!

Offtopic: Také jste nevěděli, jak lze na klávesnici napsat křížek? Je to pomocí levé klávesy Alt a číslice 35. # A je to! # Teď můžete psát hashtagy jedna báseň. :-) 

Vaše SuperMum

*Magazín o zdraví Rehabilitace.info [online]. 14. 7. 2014 [citováno 17. 2. 2018]. Dostupné z: https://www.rehabilitace.info/bylinky/kontryhel-obecny-a-jeho-ucinky-bylinka-nejen-na-gynekologicke-potize/