STRÁŽCE MAJÁKU

10.01.2019

SUPERMUM HODNOCENÍ 60 %

Moje asi šestá knížka od Camilly Läckberg a smutně konstatuji, že zatím nejhorší. Nevím, jestli to je tím, že jsem všechny knížky od této spisovatelky přečetla naráz bez přestávky, nebo tím, že mi nesedlo téma ostrova duchů. Na předchozích knížkách se mi líbilo, že vše do sebe krásně racionálně a logicky zapadalo a nic se nenechávalo náhodě nebo vyšší moci (např. výše zmíněným duchům). Navíc teď spolu příběhy z minulosti a ze současnosti až tak nesouvisely, nebo jen velmi okrajově.

Část z minulosti se mi líbila víc, měla spád a vždy jsem se těšila, až v knize narazím zase na kurzívu, která značila právě návrat do minulosti. Ale to, že Emelie neustále viděla a slyšela duchy, mi přišlo opravdu přitažené za duchy. A pak i její naivita, že nedokázala pochopit, co je její manžel skutečně zač, i když tomu všechny indicie napovídaly už od začátku. Možná to je tím, že v roce 1870 byl tento stav nemyslitelný, ale mně spíš přišlo, že Emelie je naivita sama osobně.

Přítomná dějová linka byla naopak taková rozevlátá a roztahaná a nemohla jsem se do ní pořádně začíst. Zajímavé byly pasáže, kdy se řešilo psychologické drama mezi Erikou a její sestrou Annou, která při autonehodě, jejíž obětí se staly obě dvě, ztratila své nenarozené dítě, zatím co Erika těsně po autonehodě akutně porodila dvojčátka. (Autonehodou dramaticky skončil předchozí díl - Mořská panna.) Bylo tedy zajímavé sledovat vztah obou sester, jejich oddalování se sobě navzájem a následné opětovné sbližování.

Co se týká případu, v tomto sedmém případu Patrika Hedströma a Eriky Falckové je vyšetřována vražda místního ekonoma, který se po dlouhé době opět přestěhoval do Fjällbacky. Poté vychází najevo, že oběť těsně před smrtí navštívila na ostrově Graskär,  o kterém se říká, že ho obývají duchové mrtvých, svou lásku z mládí.

Ne, že bych na Camillu Läckberg po tomto (pro mě docela propadáku) zanevřela, ale asi si na chvíli dám od ní oddych. Přeci jen přečíst šest knížek v řadě od jediného autora dá zabrat. I tak se ale těším na její další knížku a doufám, že se autorka vrátí k racionálním a logickým tématům. :-) 

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum