SRÍ LANKA - ZAJÍMAVÉ INFORMACE

18.04.2019

Srí Lanka, neboli Srílanská demokratická socialistická republika, je ostrovní stát, který se nachází na ostrově Cejlon.

Hlavním městem je Colombo. Další významná města jsou např. Kandy, Galle a Mirissa.

Na Srí Lance je v období léta (naší zimy) o 4,5 hodiny více, než v ČR.

Nejrozšířenějším náboženstvím je buddhismus, ale najdeme zde i katolíky, křesťany, hinduisty a muslimy.

Měna se nazývá srílanská rupie.

Počet obyvatel činí okolo 22 milionů.

Na Srí Lance zemře ročně okolo 500 lidí na hadí uštknutí. Hadi se nacházejí spíše v suchých a hornatých oblastech (např. Sigiriya). Kobra není nejnebezpečnějším hadem Srí Lanky, protože se lidí bojí a nevyhledává je. Naopak zdejší zmije je velmi zákeřná, protože ta lidi sama vyhledává kvůli krvi.

Doprava na Srí Lance je jeden velký zmatek. Jezdí se zde vlevo (pozůstatek britské kolonizace) a řidiči jezdí poměrně pomalu. Nebojí se ale předjíždět do zatáček či dokonce předjíždět předjíždějící vozidlo. Může pak vzniknout situace, kdy se z protisměru najednou vyřítí auto a rázem se vedle sebe musí zmáčknout 4 vozidla do dvou jízdních pruhů, které jsou nanejvýš stejně široké jako u nás. Kupodivu to pro zdejší řidiče není problém a dokáží si tak s tímto problémem bez obtíží poradit. Řidiči zde také hodně troubí. Troubení ovšem neznamená nic negativního, je to spíše upozornění pro další řidiče či chodce, že proběhne nějaká změna (např. změna směru, předjíždění) nebo řidiči tímto způsobem dávají o sobě vědět ("Haló, už se řítím do zatáčky!") a kolegové odpovídají opět troubením ("Beru na vědomí!").

Typickým vozítkem na Srí Lance je tuk tuk. Je to taková tříkolka s rolovací střechou, která slouží jako taxík. Tuk tuky jsou díky nynějším vládním opatřením z 90 % vlastněny soukromníky, kteří si je pořizují na leasing (podobně jako další druhy vozidel). Po splacení leasingu si soukromník klasicky dle pravidel tuk tuk odkoupí a auto buď dále užívá ke svému podnikání, nebo ho přeprodá. Nový tuk tuk stojí okolo 4000 dolarů, ojetý 500 dolarů. Někdy nastane situace, že "bohatý" podnikatel koupí najednou 3 tuk tuky a dá je k dispozici za nájemné řidičům, ale toto opatření je ve srovnání se státním řešení nevýhodné.

Školství a zdravotnictví je na Srí Lance bezplatné, a tak vláda musí získat peníze jiným způsobem. Jsou zde vysoké daně na alkohol a cigarety a dále na dovážená vozidla. V případě dovážených vozidle se jedná o daň 300 %! Pokud tedy vozidlo dovezené z Japonska stojí původně 1 milion rupií, prodá se na Srí Lance za 4 miliony rupií.

Školní docházka je na Srí Lance povinná. Děti začínají chodit do školy ve věku 6 let. Základní vzdělání končí v 16 letech. Poté děti pokračují na druhém stupni na stejné škole nebo přejdou na jiný obor (většinou ruční práce). Tato povolání jsou sice náročná, ale dobře placená. Pokud děti pokračují na druhém stupni, skládají v 19 letech maturitu a mohou jít na univerzitu. V případě lékařů se studuje 5-6 let a následuje poměrně drsný rok, kdy čerství absolventi musejí strávit 365 dní v kuse v nemocni a být na příjmu 24 hodin denně, aby nezmeškali žádný "zajímavý" případ. Poté doktoři povinně rotují po různých městech a nemocnicích, kdy musejí absolvovat tři čtyřleté stáže, aby své znalosti ještě více prohloubili. Zdejší lékaři studují dle evropských standardů, tzn. nepraktikují alternativní medicínu (ajurvédu).

Na základních školách se nosí uniformy, které se liší pouze kravatou a znakem na přední kapse košile. Každý žák dostane na začátku školního roku materiál na dvě uniformy, který si nechá u švadleny ušít na míru.

Příjemné cestování,

Vaše SuperMum

Tuk tuk aneb zdejší tříkolkový taxík
Tuk tuk aneb zdejší tříkolkový taxík