SRÍ LANKA - DEN ŠESTÝ

05.04.2019

Šestý den je tu a my vstáváme v 5:30, abychom byli v 6:00 na snídani a v 6:30 v autobusu (i s našimi kufry, protože v krásném hotelu Horton Towers jsme strávili jen jednu noc). Následně přejíždíme dvě hodiny k řece, kde nás čeká adrenalinový rafting. Cestou jsme se ještě zastavili u vodopádu Devon Fall. (Ten jsme ale nesjížděli. 😊)

Na raftingu jsme se svlékli do lehčích vrstev, oblékli jsme vestu a helmu a vydali jsme se zarostlou cestou všemi místními travami ke břehu, kde jsme již nasedli do raftu. Místní průvodce nám předal instrukce: forward (vpřed), back (vzad), stop (nic nedělat, jen se pevně držet pádla), get down (rychle se skrčit do člunu a doufat, že se "neuděláme" 😊). Průvodce nás také důrazně upozornil, že bychom měli držet pádla opravdu pevně, aby nám nevylítla z ruky a nikoho nezranila. V tom okamžiku se na nás s otevřenou pusou usmál a odhalil své tři (jediné) přední zuby a řekl: "Here you see what´s gonna happen if you don´t listen to my instructions." Od tohoto okamžiku jsme ho poslouchali na slovo, protože nikdo nechtěl přijít o svůj opečovávaný chrup.

Den, kdy jsme rafting absolvovali, byl podle místních posledním možným raftingem na následující tři měsíce, protože hladina vody byla velmi nízká. Zážitek to byl ovšem nádherný. Adrenalin a krásná příroda v jednom. Sjeli jsme tři nebo čtyři jezy, z čehož jeden byl opravdu adrenalinový a téměř každý člun (kromě nás, jak jinak 😊) se na něm vyklopil. V závěru plavby jsme se deset minut vykoupali v klidné části řeky. Následně jsme se vydali do přímořského letoviska Mirissa. Cestou jsme se ale ještě zastavili u britsko-nizozemské tvrze z koloniální éry, která je jedním z nejslavnějších pomníků své doby.

Cestou jsem také zjistila, že i na Srí Lance existují dálnice a platí se na nich mýtné. Rychlost jízdy se ale nedá srovnávat s rychlostí jízdy v ČR. Srí Lančané jezdí sice divoce, ale zase docela pomalu.

Pevnost se nachází v pobřežním městečku Galle a je v ní mnoho budov a prostranství, která rádi navštěvují i zdejší lidé, aby se zde pokochali výhledem na moře a zeleň, takže je to pro ně vlastně takovým parkem.

Město Galle bylo zčásti zničeno vlnou tsunami, která přišla v roce 2004. Na celé Srí Lance kvůli tomu zemřelo tehdy cca 50 tisíc lidí. Vlnou tsunami ale byla postižena jen část městečka Galle a to z toho důvodu, že z jedné strany vystavěli Nizozemci v době své éry (17./18. století našeho letopočtu) speciální zdymadla, která dobře zafungovala i ve 21. století.

Po návštěvě pevnosti Galle jsme se vydali směrem do letoviska Mirissa, které je známé svou rybářskou zátokou, kde se nacházejí rybářské kůly zapíchnuté ve vodě a na nich sedící rybáři. Dříve takto rybáři ryby opravdu lovili, dnes se bohužel jedná jen o tvrdou komerci a "rybáři" sedí pěkně pod stromem ve stínu u břehu a čekají, odkud je neosloví turisté, kteří jim zaplatí pár tisíc rupií za to, aby vylezli na své kůly a nechali se vyfotit. Máte možnost se taky vyfotit na kůlu, ale to je samozřejmě za speciální příplatek. 😊 

Hotel, ve kterém jsme se ubytovali, byl ten nejlepší z celé Srí Lanky. Odkaz na něj naleznete zde. Bohužel jsme zde strávili jen jednu noc, protože pak už nás čekal přesun na úžasné a dech beroucí Maledivy...

Příjemné cestování,

Vaše SuperMum

Lodě ve Fisherman´s Bay
Lodě ve Fisherman´s Bay
Rybáři ve Fisherman´s Bay
Rybáři ve Fisherman´s Bay