SRÍ LANKA - DEN SEDMÝ

12.04.2019

Sedmý den naší cesty vstáváme ve 4:45, abychom již v 5:15 seděli v autobuse a přiblížili se tak k přístavu. (Z přístavu jsme se měli vydat lodí na moře a pozorovat velryby.) Protože ale autobusy nemohou přijet přímo k přístavu, museli jsme pár kilometrů před cílem z autobusu vystoupit a nastoupit do tuk tuků (místních tříkolkových taxíků), což byl pro nás taky velký (pro někoho i adrenalinový 😊) zážitek. Řidiči tuk tuků jsou totiž praví dravci silnic a jen tak něčeho (např. protijedoucího vozidla) se nezaleknou. V tuk tuku sedí řidič vepředu a dozadu se vejdou 2-3 pasažéři (záleží na jejich tělesné konstituci 😊).

Po příjezdu do přístavu jsme nastoupili na výletní loď a lehce po šesté hodině jsme se vydali na širé moře, kde jsme strávili čtyři hodiny, protože velryby si tentokrát dávaly na čas. Ale čekání se vyplatilo. Viděli jsme modrou velrybu, resp. její ocas, a následně i hejno "short-finned pilot whale", které jsme viděli pěkně zblízka a navíc v úctyhodném počtu asi patnácti kusů. Tímto si mohl kapitán naší lodi oddychnout a odfajfkovat si splněný úkol. Všichni jsme byli spokojení, pravděpodobně i ti, které postihla mořská nemoc. Nutno dodat, že posádka výletní lodi byla na tuto nepříjemnost perfektně připravena a všude visely igelitové sáčky právě k tomuto použití. Navíc před začátkem plavby nás posádka obešla s dotazem, jestli nechceme prášek proti nevolnosti. Několik lidí nabídky skutečně využilo.

Zatímco modrá velryba na nás jen kdesi v dáli zamávala špičkou svého ocasu, "pilotky" se nebály připlavat až těsně k lodi a skákat u ní, díky čemuž vzniklo pár pěkných fotek. Poté jsme se vrátili zpět do přístavu, resp. do hotelu, kde jsme se sbalili a ve 12 hodin jsme vyjeli obdivovat další srí lanské krásy, a to do vodního safari (Madugaga River Safari), kde jsme nasedli na motorový člun a projížděli se po řece mezi místními ostrůvky a mangrovníky. Fauny jsme moc neviděli, ale flóra byla nádherná. Vyšlo nám i krásné slunečné počasí, a tak se fotilo jedna báseň. První otázka, kterou jsme průvodci položili, byla: "Jsou v řece krokodýli?" Odpověď "Jasně, že ano", byla více než dostačující. Cestou (resp. plavbou) jsme viděli ještěra na větvi stromu, který se zde velmi dobře maskoval po nedávném koupání. Pak jsme ještě viděli ledňáčky, opice a orly. Dle slov našeho průvodce je Madugaga River Safari jediným místem na Srí Lance, kde se nacházejí ostrovy. Celkem jich je zde okolo 60. Na jednom ostrůvku jsme se dokonce zastavili. Skořicový ostrov nedostal své jméno náhodou. Roste na něm mnoho skořice a jeden z domorodců nám ukázal, jak skořici ze stromu získat (nejdříve škrabkou oloupat vrchní vrstvu, pak trochu rozmělnil po obvodu pomocí železné tyče, naříznout, sloupnout a usušit ve stínu.) To samé nám vlastně ukazoval před pár dny průvodce v zahradě koření Spice Ceylon.

Na Skořicovém ostrově nás pohostili skořicovým čajem, který omlazuje a zkrášluje. Poté jsme si mohli zakoupit skořicový prášek (ze kterého se dělá čaj), nebo pravý skořicový olejíček (který se kvůli svému aromatu přidává do sladkého pečiva, nebo se může namazat na nehty při pocitu zimy a zahřeje nás). Dále se zde dal koupit balíček skořice v podobě, ve které ji známe. To vše za 300 rupií (v přepočtu 30 korun).

Dále jsme na Skořicovém ostrově absolvovali ukázku výroby střechy z kokosového listí. Listí se musí usušit a pak se z dlouhých listů splétají celé střešní pláty. Na střechu se používá dvojitá vrstva. Výroba plátů je poměrně rychlá. Zastřešit menší stánek by trvalo cca 1 den. Střecha z kokosových listů vydrží 1 rok. Domorodci ji splétají před obdobím dešťů, které tvá 6 měsíců. Kokosová střecha vydrží toto období, aniž by ji monzuny zničily a nezačala prosakovat. V období sucha je funkcí střechy tvorba stínu. V tomto období je již střecha trochu opotřebovaná a pokud by přišel letní deštík, pravděpodobně by prosakovala, což ale domorodcům nevadí. V tomto období si tak jako tak předpřipravují novou střechu na další rok.

Domorodci také zpracovávají kokosové ořechy a to tak, že jejich prázdné slupky hodí na tři měsíce do vody. Po této době je vytáhnou a na skořápce za tu dobu narostou dlouhé vlasce. Ty se od skořápky oddělí, smotají se dohromady (třením v rukou) a tím vznikají pevné provazy. Čím tlustší provaz, tím pevnější. Silnější provazy udrží i slona nebo loď přivázanou v přístavu.

Po zajímavé exkurzi na Skořicovém ostrově jsme opustili vodní safari a vydali jsme se na letiště v Colombu, abychom stihli náš let do Male.

Příjemné cestování,

Vaše SuperMum

Hejno "pilotek"
Hejno "pilotek"
Vodní safari
Vodní safari
Vodní safari
Vodní safari
Mangrovníkové kořeny
Mangrovníkové kořeny