ŠESTÁ NEMOC

17.09.2018

Nedávno nás navštívila šestá nemoc a tak jsem se rozhodla, že se s Vámi podělím o naše nově nabyté zkušenosti a znalosti. Šestá nemoc je vysoce infekční virové onemocnění, která postihuje převážně miminka a batolata. Projevuje se vysokými horečkami (až okolo 40 °C) a následnou vyrážkou, která vyraší hlavně na krku a šíji a poté se rozlézá po bříšku, zádech a obličeji. V menším množství pak i na končetinách. Jakmile se ukáže vyrážka, měly by klesnout vysoké horečky a následně by měla zmizet cca do pěti dnů i vyrážka.

Podobně jako neštovice, pokud tuto nemoc jednou proděláte, měli byste získat doživotní imunitu. Na rozdíl od neštovic jsem ale tuto nemoc shledala docela "příjemnou". Teda, žádná nemoc samozřejmě není příjemná, zvlášť když se týká Vašich dětí, ale oproti neštovicím mi to přišlo docela v pohodě. Všechno začalo nečekanou víkendovou horečkou ročního syna. Celý den byl v pohodě a najednou v noci teplota vyskočila přes 38 °C. Nejprve jsem se domnívala, že to je od zubů, protože synovi v té době rostly všechny čtyřky naráz. Po podání léků na snížení horečky teplota klesla a druhý den vypadal syn snad lépe než kdykoliv jindy. Další den odpoledne mi vše začalo docházet (přeci jen mám o dětských nemocech po těch letech na mateřské tak trochu přehled). Synovi začala na krku vyskakovat vyrážka, která naštěstí u této nemoci nesvědí.

Druhý den ráno jsem naklusala k paní doktorce, která mi jen mou diagnózu potvrdila. Dále mi jen doporučila případně snižovat horečku, která by ale měla po výskytu vyrážky rychle odeznít. Syna jsem měla několikrát denně omýt vodou bez mýdla. A vyrážku jsem neměla v žádném případě mazat. V neposlední řadě paní doktorka dodala, že tato nemoc je "zákeřná" tím, že ačkoliv mají děti vysoké horečky, chovají se jinak vesele, nikoliv apaticky, a mají stejnou chuť k jídlu jako za běžných okolností.

V době, kdy mají děti vyrážku, jsou vysoce infekční, a tak jsme nikam nemohli. Dcera dostala šestou nemoc tři dny po výskytu synovy vyrážky. Uvádí se, že inkubační doba šesté nemoci je do dvou týdnů. (Podle mě tuto nemoc chytli oba zároveň, jen u dcery se projevila o něco později.)

Co se týká vyrážek - první den se synovi osypal krk a horní část zad a břicha, druhý den měl osypaná celá záda a břicho a třetí den vyrážka vyrašila i na končetinách a na trupu se mu dokonce krupička slila do větších červených útvarů. Syn byl nicméně veselejší než kdy jindy a začal vykazovat snahy o mluvení. :-) Takže všechno zlé je k něčemu dobré.

Dceři vyrážka vyrašila první den na krku a obličeji, ale nebylo to tak hrozné jako u syna. Do čtyř dnů nebylo po vyrážce ani stopy. U syna to trvalo téměř týden.

Jo a jestli si myslíte, že sezóna nemocí je od podzimu do jara, tak vězte, že moje děti chytli šestou nemoc v největších červencových pařácích.

Pevné zdraví Vám přeje

Vaše SuperMum