ROZBITÁ

04.04.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 90 % 

Silný příběh podle skutečné události o sexuálně zneužívané osmileté dívce, která skončí v pěstounské péči autorky této knihy. Autorkou knihy je Cathy Glass, která se již přes dvacet let věnuje pěstounské péči a starala se tímto způsobem o více než padesát dětí.

Když se ke Cathy dostane problémové děvčátko Jodie, které má sklony k přejídání a agresivnímu chování, nikdo zatím netuší, čím vším si dívka musela za svůj krátký život projít. Díky svým mnohaletým zkušenostem s problémovými dětmi si autorka nakonec nalézá k problémové Jodie cestu a ta se jí nevědomky začne svěřovat se svou minulostí. Napřed vyplývá na povrch pravda o tom, že ji sexuálně zneužívá vlastní otec, se kterým se stýká i během pěstounské péče. Později autorka zjišťuje, že Jodie zneužívá i její matka, teta, strýc a oba dědové. Dívka si kvůli svému nízkému věku a kvůli tomu, že nikdy nepoznala "normální rodinu" myslí, že to je běžné, což naznačuje i věta: "Maminka byla občas i hodná, protože se jen dívala."

Zanedbaná dívka trpí i střední poruchou učení, pravděpodobně kvůli ranám do hlavy z útlého dětství. Soud nakonec dívce doporučí pobyt v léčebně pro zneužívané děti, kam ji její pěstounka jezdí navštěvovat.

Autorka poukazuje svým dílem na chyby v sociálním systému, protože Jodie byla v registru ohrožených dětí od narození a v době, kdy ji umístili do náhradní péče, měla za sebou víc než padesát návštěv na pohotovosti, kde jí ošetřovali zlomeniny, popáleniny, opařeniny a řezné rány. Jako důvod pochybení systému označuje autorka velkou fluktuaci sociálních pracovníků, protože na Jodiině případu se jich vystřídalo víc než dvacet. Dále je na vině i skutečnost, že většinu sociálních pracovníků tvoří ženy, které se z pochopitelných důvodů vyhýbají návštěvám v místech, kde k násilí dochází.

Jak si sociální pracovníci Jodiin spis přehazovali z jednoho na druhého, její spis tloustl a tloustl a tak se další pracovníci již neobtěžovali celý spis pročítat a došlo tedy k závažnému pochybení systému.

Knížka se četla lehce a rychle a začetla jsem se do ní během prvních deseti stránek. Nicméně téma je strašlivé a je to o to horší, že se příběh skutečně stal.

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum

GLASS, J. Rozbitá. 1. vyd: Praha: Portál, s.r.o., 2011. ISBN: 978-80-262-0025-3.