PŘÍPAD AMELIA

01.06.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 85 %

Prvotina americké spisovatelky Kimberly McCreight mě zezačátku nadchla střídáním stylů a dějových linek - prostému textu dodávají šmrc úryvky ze školního blogu, facebookové posty a SMS zprávy. Dějové linky jsou tři: po narození Amelie, po smrti Amelie a několik týdnů před její smrtí. Díky střídání dějových linek se musí čtenář více soustředit, aby se všechno postupně spojilo a čtenáři nic neuniklo.

Vzhledem k tomu, že převážná část knihy je právě o patnáctileté Amelii a jejích vrstevnících, je knížka vhodnější spíše pro teenagery nebo mladší generaci. Případ Amelia je kritiky přirovnáván ke kniz Zmizelá od Gillian Flynnové (která byla zfilmována s Benem Affleckem v hlavní roli) . Právě proto jsem po této knížce sáhla a v tomto ohledu jsem byla trochu zklamaná. Podle mě se jedná o dvě různé knížky a podobnost tu zase až tak velká není. Zmizelé se spíše podobá Dívka ve vlaku, nežli Případ Amelia. I tak jsem ale ráda, že jsem se ke knížce dostala, protože styl psaní mi (právě díky facebookovým a blogovým vsuvkám) velmi vyhovoval a knížka se četla sama. Děj byl relativně zajímavý, ale docela jsem předvídala, jak to asi bylo doopravdy a proto se u mě žádný WOW efekt nekonal.

A o čem že knížka vlastně pojednává? Kate je matka samoživitelka, která své dceři nikdy neřekla jméno jejího otce. Pracuje jako právnička a její práce ji zaměstnává natolik, že dceři nevěnuje tolik času, kolik by si přála. Jednoho dne Kate uprostřed jednání přeruší telefonát ze školy, který ji informoval o vyloučení doposud vzorné a příkladné Amelie. Než si Kate stačí pro svou patnáctiletou dceru přijet, je Amelia mrtvá. Údajně spáchala sebevraždu skokem ze školní střechy. Jak se Kate probírá věcmi své dcery, zjišťuje, že Amelia vůbec nebyla taková, za jakou ji pokládala. Následně Kate obdrží i anonymní SMS o tom, že Amelia sama ze střechy neskočila...

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum