PŘEŽIL JSEM TO

21.02.2019

Kniha "Přežil jsem to" s podtitulem "Paměti muže, do jehož života tragicky zasáhla okupace" je autobiografickým vyprávěním Hanuše Badera.

Hanuš Bader žil po válce ve Švédsku, kam se dostal díky Červenému kříži. Ve Švédsku také vydal své paměti. Později jeho syn Stefan Bader poskytl rukopis svého otce i k otištění v České republice jakožto rodné zemi svého otce.

Hanuš Bader byl v roce 1942 ve věku 28 let transportován z Pacova do Terezína a poté i do Osvětimi. Ale ani Osvětim nebyla pro Hanuše konečnou. Posledním místem před záchranou se stal Berger-Belsen, kde ho nemocného a vyhladovělého osvobodila britská armáda.

Hanuš se v Terezíně seznámil s krásnou Inge Markusovou, kterou si i během druhé světové války vzal za manželku. Později však byli odloučeni a ani jeden z nich nevěděl, zda ten druhý žije. Nakonec se krátce po válce setkali ve švédském Malmö, kam byli oba v zuboženém stavu dovezeni. Nicméně Inge na tom byla ještě o něco hůře než Hanuš a svůj boj v září 1945 prohrála.

Mimo válečné utrpení líčí kniha i osvobození britskou armádou a skutečnost, že ze dne na den nebylo všechno růžové. Britská armáda nepočítala se zvěrstvy, se kterými se měla setkat, a neměla k dispozici dostatek zdrojů pro pomoc osvobozeným. Ti tak museli čekat několik týdnů na přikrývky, léky, jídlo a pití.

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum

SUPERMUM HODNOCENÍ 80 %