PREVENCE DĚTSKÝCH ÚRAZŮ

26.02.2018

Jakmile se děti začnou pohybovat, byť jen přetáčet na bříško, začíná pro každého rodiče nekonečný kolotoč a boj o udržení svých dětí v bezpečí a naživu. Děti v tomto ohledu svým rodičům moc nepomáhají, ba naopak - s úsměvem a zvědavostí se vydávají vstříc neznámému, což bohužel ne vždy dopadne úplně nejlépe. Zde je pár tipů, jak dětským úrazům přecházet.

#1 ZAVŘENÁ OKNA

Nikdy nenechávejte bez dozoru otevřená okna. Ideální je děti vzít do jiného pokoje a mezitím vyvětrat v požadované místnosti. Relativně bezpečným způsobem větrání jsou ventilačky. Ty jsou totiž většinou tak úzké, že ani obratné děti jimi neprolezou. Ale nikdy neříkej nikdy, a tak i při otevřené ventilačce buďte v pozoru. Ti z vás, kteří mají vynalézavé děti, které se již v útlém věku naučily otevírat kliky od oken, můžou koupit kliku se zámkem a okno tak zamknout. Tím získáte jistotu, že pokud okno zavřete a zamknete, minimálně jedno nebezpečí pomine.

#2 HORKÉ NÁPOJE A JÍDLO

Dětským zvědavým pohledům neuniknou ani hrnečky s čerstvým čajem nebo talíř plný právě uvařené a naservírované polévky. Hrnečky jsou o něco nebezpečnější, protože ty se díky uchům dětem lépe chytají. Pak stačí už jen nevinný tah a dítě má na sobě vařící obsah hrnečku nebo talíře. Z toho vyplývá: Jakmile se vaše dítě začne pohybovat, nikdy nenechávejte bez dozoru na stole nebo na komodách horké nápoje/jídla. Horké věci dejte co nejdále a co nejvýše od dětí. A pokud si říkáte: "Budu si hrneček tedy celou dobu držet", tak nebudete. Stačí mžik, něco vás rozptýlí, vy hrneček bezděčně položíte a o chvíli později se stane nepříjemná nehoda.

Nedělní oběd je lepší připravit bez ubrusu. Ubrus si tak pěkně visí ze stolu a děti za něj rády tahají, čímž na sebe nepřevrhnou pouze jeden talíř s vroucím vývarem, ale rovnou několik zároveň.

#3 DĚTSKÉ POJISTKY

Elektrické zástrčky děti přitahují jako magnet, proto je třeba je co nejdříve zajistit. Nákup pojistek do elektrických zásuvek je poměrně levnou záležitostí. Pojistky se vyrábějí pouze v neutrálním a co nejméně výrazném provedení a to z toho důvodu, aby nepřitahovaly dětskou pozornost.

Pokud máte u nábytku ostré rohy, je možné zakoupit rohové pojistky. Ty se nalepí na každý roh, někdy zespodu i seshora a zmírní tak případný náraz dítěte na roh.

Skřípnutí prstíčků v šuplíku zabrání další typ dětských pojistek. Tato pojistka se nalepí zvnějšku na šuplík a dítě díky tomu šuplík nemůže vůbec otevřít. Ani o píď. Prstíčky jsou tak uchráněny. Tyto pojistky se vyrábí v rohovém nebo rovném provedení.

#4 KUCHYNĚ

Kuchyň je pro děti jedna z nejnebezpečnějších místností. Rozpálená trouba, vroucí polévka na sporáku, stojan s noži, rychlovarná konvice s právě uvařenou vodou... Tyto a další nebezpečí číhají na dítě v kuchyni. Proto buďte v kuchyni (a nejen v kuchyni) s dítětem ostražití a snažte se kuchyň uzpůsobit tak, aby se rizika dětského úrazu minimalizovala.

#5 BEZPEČNÉ PROCHÁZKY

V okamžiku, kdy dítě objeví své nožičky a chůzi, chce většinou všude chodit samo a v kočárku se mu nechce sedět. Pokud se tedy vydáte s malým dítětem na procházku bez kočárku, vždy vyberte bezpečnou trasu bez aut, ideálně někde v přírodě. Dítě tak může od vás i pár metrů popoběhnout a pak se vrátit. Starší děti můžou kolem vás jezdit na odrážedle nebo first biku.

#6 PŘIPEVNĚNÉ SKŘÍNĚ

Děti jsou horolezci a rády lezou po všem, co se jim připlete do cesty, a to včetně nábytku. Proto je téměř nezbytností přivrtat nábytek ke zdi. A i když si říkáte: "Tohle přece na sebe nemůže převrátit.", statistiky dokazují, že opak je pravdou. Ideálním případem je tedy ukotvení skříní do zdi. Další možností (pokud máte více skříní u sebe) je přimontovat tyto skříně k sobě navzájem, čímž se taky částečně znehybní. Pokud z nějakého důvodu nemůžete skříň ukotvit, mějte ji v pokoji tak, aby v případě převrácení nedopadla zcela na zem, ale aby se zarazila např. o druhou stěnu, zkosený strop nebo jiný kus nábytku, a aby tak nedopadla plnou vahou na dítě.

#7 AUTOSEDAČKA

Pokud s dítětem plánujete často cestovat v autě, určitě investujte do kvalitní autosedačky. Vždy se ujistěte, jestli je autosedačka správně připevněna a následně do ní dítě připoutejte. Během jízdy čas od času zkontrolujte, jestli se dítě neodpoutalo nebo jestli nevytáhlo ruce z horní části popruhů (týká se spíše starších dětí). Pokud svá miminka vozíte na přední sedačce, nezapomeňte deaktivovat airbag, který by jinak v případě nehody mohl dítě udusit.

V okamžiku, kdy se vaše dítě začne zajímat o kliky od dveří, je pravý čas použít dětskou pojistku v zadních dveřích auta, díky které bude možné tyto dveře otevřít pouze zvnějšku, nikoliv zevnitř. Tak se vám nestane, že si vesele pojedete 130 km/hod po D5 a najednou na vás začne fičet silný vítr, protože vaše dítě si právě otevřelo dveře. Aktivace dětské pojistky je popsána v manuálu auta.

#8 LÉKY, CHEMIKÁLIE, ČISTÍCÍ PROSTŘEDKY

Léky, chemikálie a čistící prostředky patří od chvíle, kdy se vaše dítě začne pohybovat, do horních poliček. Ideální je pořídit si speciální tašku na léky, kam všechny své medikamenty shromáždíte a tuto taštičku uložíte někam do výšin. Stejně tak čisticí prostředky - mějte je na jednom místě, ideálně schovaném z dětských očí.

Zavírejte dveře od vašeho WC. Děti totiž rády do této místnosti lezou a dost se jim líbí záchodová štětka, což je dost nehygienický koníček. Po prozkoumání štětky se následně děti postaví o záchod, koukají dovnitř a patlají tam ručičkami. Pokud pravidelně dbáte o čistotu a svěžest tohoto posvátného místa, jistě v něm máte nějaká voňavá kolečka nebo kuličky. To samozřejmě opět láká dětské pohledy a děti se v těchto záležitostech rády patlají. Řešením je zde prevence: zavírejte dveře od WC!

Pokud se i přes výše uvedená opatření stane nehoda a dítě přijde do kontaktu s nebezpečnou látkou, volejte toxikologické informační středisko (tel. 224 91 92 93), kde vám poradí, co při kontaktu s danou látkou dělat. Na oplátku požaduje toxikologické informační středisko celé jméno, rodné číslo a zdravotní pojišťovnu. Na toto středisko volají i lékaři, kterým na pohotovost přijede případ po kontaktu s nebezpečnou látkou.

#9 SÁČKY, IGELITOVÉ TAŠKY

Sáčky a igelitové tašky doporučuji taktéž odsunout do vyšších poliček. Děti si totiž rády dávají tašky a sáčky na hlavu a mohly by se tak udusit.

#10 KOUPÁNÍ

Nikdy nenechávejte děti bez dozoru při koupání. I v kaluži vody se dá utopit, natož v napuštěné vaně.

#11 JEDOVATÉ KVĚTINY

Pokud máte doma květiny, ujistěte se, že nejsou jedovaté. Pokud ano, odsuňte tyto květiny mimo dosah dítěte. Jedovatou květinou je např. poměrně oblíbená vánoční hvězda (taková ta červená kytka :-) ) .

#12 ZAMYKÁNÍ DVEŘÍ

V okamžiku, kdy se dítě naučí ovládat kliku a otevírat dveře, je dobré zamykat vstupní dveře, aby dítě nevyšlo mimo domov. Nezapomeňte zároveň vyndat i klíče ze zámku, protože děti si rády hrají s touto cinkající věcičkou a tak by ji buď zlomily v zámku, nebo by ji úspěšně vytáhly a následně úspěšně ztratily.

#13 KONTROLA VEŘEJNÉHO HŘIŠTĚ

Pokud chodíte s dětmi na veřejné hřiště, vždy na začátku zkontrolujte, jestli se na něm nenachází závadný materiál - sklo, odpadky, psí hovínka, injekční stříkačky a další nepatřičné objekty. Ty případně odkliďte, aby s nimi dítě nepřišlo do kontaktu. Injekční stříkačky sami neodklízejte, ale kontaktujte městkou policii nebo Policii ČR, která je na tyto situace vybavena. Pokud máte vlastní hřiště na své zahradě, je dobré zkontrolovat jen pískoviště, jestli si ho sousedava kočka neoznačkovala svými exkrementy.

#14 HYGIENA

Dítě od útlého věku učte správným hygienickým návykům. Po každé procházce či použití toalety si s dítětem umyjte ruce. To samé i před jídlem a po něm.

TIPY

Pokud se domníváte, že vaše dítě je doma ohroženo něčím dalším, neváhejte tyto objekty z dosahu dítěte odstranit. I když si nakonec řeknete, že už přeháníte a že se dítěti nemůže nic stát, stejně vám to nedá a budete pořád přemýšlet "co by, kdyby" a to vám na klidu rozhodně nepřidá.

Pozorujte dítě v jeho motorickém vývoji a díky tomu odhalíte postupně další možná rizika ve vašem domově. Hned, jak nějaké riziko odhalíte, na nic nečekejte a riziko odstraňte. Pokud dítě naznačilo jednou, že se k něčemu schyluje, příště už bude schopné dílo dokonat.

Žádné dětské úrazy vám přeje

Vaše SuperMum


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DĚTSKÁ LÉKÁRNIČKA