PRAHA - DIVOKÁ ŠÁRKA

09.07.2018

V neděli naše rodina zamířila do přírodní rezervace Divoká Šárka, která se nachází v Praze podél jedné z dopravních tepen - Evropské ulice. Díky tomu je toto místo velmi dobře dopravně dostupné jak autem, tak autobusem. Autobusová zastávka se jmenuje Divoká Šárka a nachází se přímo u jedné z poboček McDonald´s a McCafé. Sice si zakládám na zdravém životním stylu, ale přiznám se, že občas u "Mekáče" zhřeším a dám si muffin nebo zmrzlinu. Případně se tato zastávka hodí i na čůrací pauzu, zkráceně čůrpauzu. Na děti zde čeká typická mcdonaldovská prolézačka se skluzavkou.

Poté, co opustíte "Mekáč", už na Vás čeká jen krásná zelená panenská příroda se skalami, Šáreckým potokem a dalšími přírodními krásami.

Zhruba v polovině Divoké Šárky se nachází koupaliště s občerstvením, kde si můžete koupit třeba langoš nebo domácí malinovku či kávu. Na koupališti se nachází velký bazén s tobogánem. Můžete si zde zahrát i beach volejbal nebo ping pong. Více informací o koupališti zde.

Několik set metrů dál za koupalištěm narazíte na hostinec Dívčí skok, kde se můžete občerstvit menším výběrem teplých jídel. (Většinou z české kuchyně.) U hostince je i dětská trampolína, kde se děti mohou pořádně vyřádit. (S řáděním to ale až tak moc nepřehánějte, protože Vás čeká ještě polovina cesty.) Více informací o hostinci zde.

Na druhém konci Divoké Šárky (směrem na Veleslavín) sídlí moc dobrá restaurace Šárka s již větším (a zdravějším) výběrem jídel a s pěkným dětským hřištěm. Více informací o restauraci Šárka zde

Cesty v Divoké Šárce jsou asfaltové a jsou vhodné pro kočárky i odrážedla. Nejsou ale vhodné pro inline brusle. Je zde i mnoho cyklistů, kteří buď jezdí po Šárce křížem krážem, nebo ji používají jako průjezdní bod do vzdálenějších destinací.

Každou chvíli narazíte na lavičku a odpadkový koš, takže o odpočívadla nouze rozhodně není. 

Pokud jste do Divoké Šárky přijeli autobusem a nemusíte se tedy vracet zpátky pro auto, můžete na Veleslavíně nastoupit na metro, autobus, tramvaj či vlak a dojet kam potřebujete. Výše popsaný okruh je dlouhý cca 5 kilometrů. 

FAKTA O DIVOKÉ ŠÁRCE

Divoká Šárka byla vyhlášena přírodní rezervací v roce 1964.

Celková rozloha činí 25,4 ha.

Geologickou stavbu území tvoří buližníky a břidlice.

Vyskytuje se zde řada chráněných a vzácných druhů lišejníků a játrovek. Dále např. koniklec luční načervenalý, kavyl lvanový a hlavně tařice skalní.

Žije zde řada druhů ptáků, včetně chráněných (např. pěnice vlašská, bělořit šedý a vzácně i slavík obecný).

Šárka je významnou lokalitou archeologickou (osídlení paleolitickým člověkem, eolitická keramika volutová, šárecké hradiště na Šestákově skále).

Území je také národní kulturní památkou a svým přírodním i historickým významem patří k nejvýznamnějším lokalitám svého druhu v ČR.

Příjemné cestování,

Vaše SuperMum