POLÉVKA Z ČERVENÉ ŘEPY

15.02.2018

V předminulém článku jsem slíbila recept na polévku z červené řepy, o které onen článek pojednával. Tak tady je! Polévka je jednoduchá a přitom tak zdravá a hlavně chutná. Já na ni mám chuť permanentně, takže aspoň jednou týdně si ji dopřeju. Navíc červená řepa patří k levnějším druhům zeleniny, proto prospívá jak mému zdraví, tak i mé peněžence. :-) "Červená řepa obsahuje mnoho vitamínů (B1, B2, B9, E) a minerálů (draslík, vápník, železo, hořčík, křemík, měď, jód, mangan a další). Má blahodárný vliv na vlasy, nehty, pleť a kůži, snižuje cholesterol a podporuje střevní peristaltiku, plodnost, zrak a imunitu. Detoxikuje a snižuje krevní tlak."* Takovéto a mnohé další pozitivní účinky má červená řepa. Stále ještě váháte, jestli si máte tuto polévku uvařit?

INGREDIENCE

řepkový olej

2 středně velké cibule

5 velkých mrkví

3 velké bulvy červené řepy

zeleninový vývar

zakysaná smetana k podávání

POSTUP

Na dno hrnce nalijeme pár lžic řepkového oleje a necháme rozehřát. Mezitím nakrájíme nadrobno cibuli, kterou vsypeme na rozpálený olej. Restujeme.

Mrkev očistíme a nakrájíme na tenká kolečka. Přidáme k cibulce.

Řepu očistíme, nakrájíme na malé kousky a přidáme k ostatním surovinám.

Zalijeme 1 - 1,5 vody (dle požadované hustoty polévky) a přivedeme k varu. Poté přidáme zeleninový vývar bez glutamátu.

Vaříme 30 minut, dokud zelenina nezměkne.

Následně ručním mixérem rozmixujeme dohladka.

Podáváme se zakysanou smetanou.

TIPY

Pokud je na vás zakysaná smetana moc tučná, vyzkoušejte místo ní Skyr nebo bílý jogurt.

Dlouho jsem si lámala hlavou nad tím, jaký je rozdíl mezi kysanou a zakysanou smetanou. Pak jsem začala googlit a zjistila jsem, že podobný "problém" má více lidí. Zatím jsem bohužel nenašla diskusi, kde by tato otázka byla zdárně vyřešena. Nevíte někdo?

DOBROU CHUŤ!

Vaše SuperMum

*ŠVÉDOVÁ, Zuzana. Celostní medicína [online]. 5. 3. 2015. [citováno 14. 2. 2018]. Dostupné z: https://www.celostnimedicina.cz/cervena-repa-silak-mezi-korenovou-zeleninou.htm


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

ČERVENÁ ŘEPA