PÉČE O ZUBY A DÁSNĚ

24.08.2018

V dřívějším článku věnovaném zubní tématice jsem se zaměřila spíše na druhy zubních kartáčků. V dnešním článku se zaměřím spíše na podrobnější informace ohledně péče o zuby a dásně. Po poslední preventivní prohlídce mi paní zubařka dala brožurku od Curaproxu, kterou bych si prý měla pročíst. A tak jsem tak i udělala a při té příležitosti jsem si vypsala zajímavé poznámky, o které se s Vámi nyní podělím. Jinak, když už jsme u Curapraxu, tak kartáčky jsou sice drahé jak tři zlatá prasátka, ale zubům dělají fakt dobrou službu. Jsou tak měkoučké a prostě boží. Od Curaproxu používám "normální kartáček" a sólo kartáček. Mezizubní kartáček mi nepřišel o tolik lepší než konkurenční a mnohem levnější kartáčky, a tak v tomto případě sahám jinam. Zatím jsem ve fázi testování, která značka mezizubních kartáčků mi bude nejvíce vyhovovat, protože zatím jsem toho pravého nenašla. Tak snad zanedlouho přijede na bílém zubu. :-)

A teď už k výše zmíněné příručce.

Alfou a omegou všech zubních problémů je zubní povlak, který se musí pravidelně mechanicky odstraňovat (zubním či mezizubním kartáčkem). Zubní kaz se tvoří tak, že bakterie zubního povlaku vylučují kyseliny, které postupně odvápňují sklovinu. Toto odvápnění se projevuje jako bílé skvrnky, z nichž následně vznikají zubní kazy. Když kaz prostoupí až ke dřeni zubu, začne pacient pociťovat bolest. Zánět dásní je také způsoben zubním povlakem, resp. jeho bakteriemi, které ulpívají pod dásní v dásňovém žlábku a v mezizubním prostoru. Projevuje se krvácením dásní, jejich otokem, začervenání a někdy i bolestivostí.

Zuby bychom si měli čistit alespoň 2x denně. Alespoň jednou denně to musíme udělat skutečně důkladně. Nejdůležitější je večerní čištění zubů před spaním, protože zubní plak je pro zuby nejnebezpečnější právě v noci. Zuby čistíme, dokud nejsou vyčištěné, což poznáme tak, že jsou pocitově po přejetí jazykem hladké.

Čištění začínáme zubním kartáčkem. Čistíme krouživými pohyby bez přílišného tlaku. Na precizní a šetrné čištění je nejlepší jednosvazkový kartáček. Je určen na čištění zubů až pod okrajem dásně a dočištění všech hůře přístupných míst. Dále se neobejdeme bez mezizubních kartáčků (někde zubní nitě). Pro úspěšné čištění mezizubních prostor je zcela klíčová správná velikost mezizubních kartáčků, kterou nejlépe určí zubní lékař nebo dentální hygienistka. V průběhu života se mění postavení zubů a tedy i velikost mezizubních prostor.

Číslo v názvu kartáčku označuje počet vláken. Čím větší počet vláken, tím jemnější vlákna a šetrnější čištění.

Čištění zubním kartáčkem - přiložte kartáček "půl na zub, půl na dáseň" a hlavu kartáčku natočte mírně proti dásni. Jemnými krouživými pohyby posouvejte kartáček po čelisti. Stačí jen lehký tlak. Vyčistěte horní i dolní čelist ze všech stran (vnější i vnitřní), včetně žvýkací plochy zubů. Nezapomeňte vyčistit i zadní strany posledních stoliček.

Při čištění jednosvazkovým kartáčkem přiložíme vláknové pole kartáčku na zub k okraji dásně a část vláken lehce zavedeme i pod dáseň. Čistíme jemnými vibračními pohyby, přičemž posouváme kartáček do oblouku ke druhé straně zubu. Vlákna kartáčku by se neměla dostat na dáseň, a to z důvodu šetrnosti čištění.

Čištění mezizubním kartáčkem - kartáček přiložíme šikmo ke vstupu do mezizubního prostoru, lehkým krouživým pohybem najdeme cestu "nejmenšího odporu a zavedeme kartáček dovnitř mezizubního prostoru. Poté kartáček vytáhneme. Mezizubní prostory nelze vyčistit zubním ("normálním") kartáčkem a většinu z nich ani zubní nití nebo párátkem. Pouze mezizubní kartáček se dokáže uvnitř prostoru rozvinout - dosáhnout na jeho stěny - a tím ho vyčistit.

P. S.: Paní zubařka mi dále doporučila dentální hygienistku. Že prý když to je můj jediný výdaj za zuby, měla bych ho ve prospěch svého zářivého úsměvu obětovat. Tak jsem teda řekla, že jo, a v září se tedy těším na dentální exkurzi.

Krásný zářivý úsměv Vám přeje

Vaše SuperMum

Zdroj: Marketigový materiál Curaprox - Péče o zuby a dásně


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

ZUBNÍ HYGIENA