NEJLEPŠÍ KNÍŽKY PRO NEJMENŠÍ

19.02.2018

V minulém článku (KDO SI HRAJE, NEZLOBÍ) jsem slíbila samostatný článek o knížkách a dnes tedy slib plním. Knížky využíváme každý den několikrát. Snažím se vždy s oběma dětmi v klidu sednout a knížky si s nimi prohlížet. Vždy jim vysvětluji, co na daném obrázku vidíme a do jaké kategorie to spadá (zvířátka, jídlo, dinosauři, barvy...). Tématem dětských knížek číslo 1 jsou bezpochyby zvířátka, následovaná dopravními prostředky. S poměrně velkým odstupem následují témata jako jídlo, lidské tělo, vesmír a další.

Se čtením jsem s dětmi začala zhruba ve věku devíti měsíců, kdy samy začaly aktivně jevit zájem o prohlížení obrázků. Ovšem takto malé děti u vyprávění nevydrží dlouho. Dvouletou dceru už ale vyprávění a opakování nových slovíček zajímá více, takže ta u knížek vydrží i několik desítek minut.

Zde jsem shrnula 10 nejlepších knížek pro malé děti (1-3 roky).

#1 KOUZELNÉ ČTENÍ

Jasným vítězem v kategorii knížky je u nás kouzelné čtení od Albi. Jedná se o "kouzelnou tužku", kterou se děti dotýkají speciálních knížek (taktéž od Albi) a tužka jim následně poví, co se děje na obrázku a další zajímavosti. Dceru tento druh výuky zaujal zhruba ve dvaceti měsících a dodneška si s kouzelným čtením sama vyhraje. Velkým bonusem je i rozšíření slovní zásoby. Albi neustále rozšiřuje nabídku nabízených titulů, proto už je k dispozici mnoho témat: Zvířata, Doprava, Staré pověsti české, Lidské tělo, Písmenka, Číslice, Zpívánky, Pohádka o perníkové chaloupce, Dinosauři... Nevýhodou je poměrně vysoká pořizovací cena jak kouzelné tužky, tak i kompatibilních knížek, ale děti se s kouzelným čtením opravdu zabaví, a to podle mě za to stojí.

#2 MALÝ PRŮZKUMNÍK

Edice Malý průzkumník od nakladatelství Svojtka&Co. zahrnuje knížky s 30-50 okénky. Děti tam na každé stránce čeká překvapení v podobě okének, která otevřou a objeví pod nimi nový obrázek i s popisem, co na obrázku vidí, popř. i dodatečné informace. Svojtka&Co. nabídku titulů neustále rozšiřuje. My máme doma témata: Farma, Moje úžasné tělo, Dinosauři a Zvířata. V březnu by měla vyjít další dvě témata, a to Brouci a Pod mořem, na které už netrpělivě čekám. Vhodné pro děti od dvou let. Doporučuji dětem nenechávat knížky volně přístupné, protože pak mají tendence okénka vytrhávat.

#3 MINIPEDIE - OBJEVUJEME SVĚT

Edice opět od nakladatelství Svojtka&Co. Jedná se o knížky s pohyblivými okénky. Děti buď točením, nebo tahem mohou pohybovat s obrázkem a díky tomu např. slon stříká z chobotu vodu, z křoví skáče lev a delfín skáče do vody. Nakladatelství opět témata neustále rozšiřuje a už se nedrží jen zvířátek, ale i barev, jídla atd. Na každé stránce jsou většinou 4 obrázky a na poslední stránce knížky je shrnutí všech obrázků, které děti mohly v knížce vidět. Knížka je tak vhodná pro výuku těch nejmenších dětí. Vydavatel uvádí věkovou hranici 1-3 roky.

Velmi podobná je také edice Dobré ráno, ptáčátko! (Dobré ráno, králíčku!, Dobré ráno, traktůrku!...), kde se taktéž nachází pohyblivé obrázky. Nicméně téma je úzce zaměřené pouze na daný druh zvířátka (traktůrku), a proto se domnívám, že předchozí edice rozšiřuje dětem obzory o něco více.

Opět doporučuji knížky nenechávat dětem volně přístupné, protože by mohly pohyblivé obrázky vytrhnout.

#4 PODZIM - OBRÁZKOVÉ PŘÍBĚHY

Bezvadná knížka pro starší děti. S dcerou ji používáme od druhých narozenin a myslím, že ji ještě několik let využijeme. Jedná se o knížku z nakladatelství Paseka s.r.o., kterou ilustrovala Susanne Bernerová. V knížce se nevyskytuje žádný text, jen velmi hutné obrázky lidí v každodenním životě. My máme knížku Podzim, ale existují i ostatní roční období.

#5 ZVÍŘATA Z CELÉHO SVĚTA 

Knížka od nakladatelství Librex. Zajímavá je tím, že v ní je zobrazeno hodně zvířátek a dále jsou popsané některé jejich části. Např. u slepice je popsán zobák, hřebínek a peří a u klokana ucho, mládě, vak a přední končetina.

#6 MOJE PRVNÍ KNÍŽKA - JEZDÍ TO

Knížka od nakladatelství Fragment. Další knížky v edici se věnují tématům Můj svět, Zvířátka a Na statku. V knížce je poměrně málo obrázků a je tak velmi přehledná, proto je opět vhodná pro ty nejmenší děti. Vydavatel uvádí, že je pro děti od 18 měsíců, já si myslím, že ji zvládnou i děti okolo roku.

#7 KRTEK A...

Edice od nakladatelství Euromedia Group k.s. Krtek a barvy, Krtek a tvary, Krtek a rozdíly, Krtek a kouzelná slovíčka a další. Na každé stránce se děti setkají s krtečkem, který řeší všelijaké problémy. Obrázky jsou dostatečně velké a přehledné, proto jsou opět vhodné pro nejmenší čtenáře.

#8 INFOA DĚTEM - MAZLÍČCI

Leporelové knížky od nakladatelství Infoa z edice Infoa dětem. Opět existuje mnoho tematických okruhů a v každé knížce se nachází poměrně dost obrázků. Obrázky jsou ale přehledně uspořádány tak, že je pochopí i nejmenší děti. Tato leporela opět nedoporučuji volně nechávat v dětském pokojíčku, protože vzhledem ke skládací stavbě knížky  je lze lehce roztrhnout.

#9 DĚTI POZNÁVAJÍ

Edice Děti poznávají od nakladatelství Infoa je podobná předchozím knížečkám, akorát už není ve formě leporela, ale jedná se o běžnou vazbu z tvrdého papíru. Je proto odolnější, než předchozí typ.

#10 KNÍŽKA, KTERÉ ROSTOU STRÁNKY

Zajímavá knížka z nakladatelství Jan Vašut s.ro., u níž lze každou stránku roztáhnout a díky tomu po roztažení na dítě vykoukne další obrázek zasazený do původní scenérie (Antarktida, savana, les, tropy, zahrádka). Opět nedoporučuji nechávat volně v dětském pokojíčku, aby děti rostoucí stránky nevyrvaly. 

Příjemné čtení s dětmi,

Vaše SuperMum