NEJLEPŠÍ KNÍŽKY 2018

04.01.2019

Milí čtenáři, dnešním článkem bych ráda shrnula ty nejlepší knihy, které jsem v roce 2018 přečetla. Jak jste si asi všimli, přečetla jsem opravdu hodně knih, z nichž většina stála opravdu za to. Původně jsem měla v plánu udělat seznam čítající deset položek, ale posléze jsem zjistila, že do deseti položek se nevejdu ani náhodou. Proto zde uvádím třináct top knih.

Naprosto úchvatný román z období druhé světové války, ve kterém se protnou osudy tří hlavních postav - mladého nacistického lékaře, který v Osvětimi provádí reprodukční pokusy na ženách, holčičky, která byla odtržena od své rodiny a zařazena do programu Lebensborn a mladé židovské ženy z lodžského ghetta.

Psychologické drama o souboji dvou žen. Amber je mladá, ambiciózní, závistivá a pochází z chudé rodiny. Daphne Parrishová má skvělého manžela, je bohatá a krásná. Amber se rozhodne vetřít do její blízkosti, sesadit ji z pomyslného trůny a sama se stát poslední paní Parrishovou...

Knížka od české autorky Hany Marie Körnerové o nezdolné síle mladé ženy, která i přes nepřízeň osudu zůstávala pozitivně naladěna a neviděla život v tak černých barvách.

Další knížka od české autorky, tentokráte Aleny Mornštajnové, která vypráví o životě jedné rodiny před druhou světovou válkou, během ní a po ní. Autorka autenticky vykreslila přerod z mladé, bezstarostné dívky do zapšklé stařeny, jejíž duše dávno zemřela, ale tělo zemřít odmítalo.

Autobiografické vyprávění tří lidí, kteří se narodili v dubnu 1945 přímo v koncentračním táboře Mauthausen. Dozvídáme se o životech těchto matek, čím vším si musely projít a jak zvládly skrývat téměř do poslední chvíle svůj požehnaný stav. Tato knížka se rozhodně nedá zvládnout za jeden večer, protože s každou stránkou vám přejede mráz po zádech, čeho všeho byli nacisté schopni.

Opět autobiografické vyprávění z dob druhé světové války. Autorka přežila osvětimské reprodukční pokusy a dokonce navzdory tomu i dvakrát otěhotněla a porodila zdravé děti.

Mengeleho pokusy jsou poměrně podrobně popsány a někdy musíte knížku ihned odložit, abyste vůbec zvládli vstřebat a nějak zpracovat to, co jste si před chvíli přečetli.

Další (a již i poslední) knížka z období druhé světové války. Tentokrát se na válku díváme očima osmiletých chlapců, přičemž jeden je synem velitele Osvětimi a druhý Židem, který je na druhé straně plotu. Chlapci se potají spřátelí a začnou se pravidelně stýkat. Nejlepší na celé knížce jsou právě dialogy mezi oběma chlapci, i když z nich často běhá mráz po zádech.

Povinná literatura do každé knihovny. Autor velmi čtivou formou podává čtenáři životní lekce a nutí ho zamyslet se nad svým životem a tím, jak ho zlepšit. Mezi nejdůležitější lekce patřilo odhalení, že "ostatní nás vidí tak, jak na sebe pohlížíme my sami", a že abychom v životě něčeho dosáhli, musíme konat a zároveň i něco obětovat.

Série Patrik Hedström a Erika Falcková obsahuje již deset knih a všechny hodnotím velmi dobře. Některé jsou lepší a některé trochu horší, ale celkově se jedná o jednu z mých nejoblíbenějších nižních sérií. Žebříček nejlepších knih Camilly Läckberg taktéž plánuji v brzké době sepsat.

Detektivní román od francouzského spisovatele o pádu letadla, které přežila jen jedna tříměsíční holčička. Na palubě letadla se ale nacházely dvě holčičky. Kdo je tedy přeživší holčička? Jmenuje se Lyse-Rose Carvilleová a pochází z bohaté a vlivné rodiny nebo se jmenuje Emilie Vitralová a pochází z chudé rodiny. Bohatá rodina si najímá detektiva, aby nalezl pravdu...

Napínavý a svižný psychothriller o únosu malé holčičky a rodinných tajemstvích, která měla zůstat skryta...

Před patnácti lety byl na pozemku bohatého vědce zavražděn snoubenecký pár. Nyní se zdá, že se vrah opět vrátil v plné síle. Případ vyšetřují policisté Honey a Molina. Až na to, že to policisté nejsou. Jen se za ně vydávají. O co jim jde? A jsou snad oni vrazi, kteří patnáct let vyčkávali a nyní se chystají na další krvelačný zločin?

Další knížka od Laurenta Gounella, který napsal knížku Muž, který nebyl moudrý. Autor opět čtivou formou předává čtenáři myšlenky o tom, co je v životě vlastně důležité. Opět doporučuji každému do jeho knihovničky, bez ohledu na věk, pohlaví, rasu, náboženské či politické vyznání. :-)

Jaké tři knížky z tohoto žebříčku Vás zaujaly?

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum