(NE)TIRAMISU

12.02.2018

Tento dezert je velmi oblíbený u každé naší návštěvy. Manžel by ho mohl jíst po kilech. Teda, ne že by manžel byl návštěva. Přitom je (ne)tiramisu tak jednoduché. K jeho přípravě (kromě níže vyčtených ingrediencí) používám velkou plastovou krabičku s víčkem o rozměrech 21 x 11 cm. Hloubka nádoby je 10 cm. Tato plastová krabička by pravděpodobně nevyhrála soutěž krásy, svůj účel ale plní dokonale, protože se mi do ní vejdou přesně 2 balíky tvarohu, 1 balík mascarpone a 2 balíčky cukrářských piškotů. (Ne)tiramisu navíc obsahuje chia semínka, která "kdysi sloužila jako výživná potravina Aztékům. Obsahují vysoký podíl omega-3 mastných kyselin, které chrání cévní systém a mohou tak předcházet srdečně-cévním chorobám. Chia semínka dále obsahují kolem 20 % velmi cenných bílkovin a jsou bohaté na antioxidanty, vitamíny A, B1, B2, B3, vápník, fosfor, draslík, zinek a měď. V neposlední řadě podporují chia semínka dobrou kondici střeva."*

Původně jsem tento dezert návštěvám představovala jako tiramisu, ale jednou proběhla od návštěvy "reklamace", že tiramisu je přeci s kávou, a proto tento můj dezert není tiramisu. Proto jsem následně vymyslela příznačný název (ne)tiramisu. :-) 

INGREDIENCE

500 g měkkého polotučného tvarohu

250 g mascarpone

hrst chia semínek

třtinový cukr dle chuti (nemusí být)

2 menší konzervy mandarinek

2 balíčky cukrářských piškotů

kakao na posypání

POSTUP

V míse (pozor, ne v té výše popsané dokonale funkční!) smícháme tvaroh, mascaropone, chia semínka a cukr. Pořádně promícháme.

Otevřeme konzervy s mandarinkami a do hrnečku nebo do mističky slijeme šťávu.

Cukrářské piškoty namáčíme do šťávy z mandarinek a klademe je na dno mísy (teď už té výše popsané dokonale funkční mísy. :-)) Do jedné řady se vejde akorát 8 piškotů.

Piškoty pomocí stěrky potřeme třetinou tvarohové směsi. Následně rovnoměrně rozprostřeme mandarinky z jedné konzervy.

Do šťávy z mandarinek namáčíme druhou vrstvu cukrářských piškotů a klademe je na mandarinky. Poté opět pomocí stěrky rozetřeme 1/3 tvarohové směsi.

Na tvarohovou směs rovnoměrně vysypeme mandarinky z druhé konzervy.

Klademe poslední vrstvu piškotů, které přelijeme zbytkem šťávy.

Na piškoty stěrkou rozprostřeme zbytek tvarohové směsi.

Posypeme kakaem podle chuti.

Necháme přes noc uležet v ledničce a následující den podáváme jako dezert nebo svačinku.

TIPY

Mandarinky v konzervě občas obsahují pecky, proto je radši zkontrolujte, aby pecky zbytečně nekazily dojem z tak výborného dezertu.

Místo mandarinek můžete vyzkoušet i jiné ovoce, doporučuji nějaký šťavnatý druh, který (ne)tiramisu pěkně osvěží. Recept jsem zkoušela dělat i s banánem, ale s ním už byl tento dezert moc hutný a těžký. 

DOBROU CHUŤ!

Vaše SuperMum


*HAMANNOVÁ, B. 50 nejzdravějcích superpotravin. 1. vyd. Liberec: Dialog, 2013. 47-48 s. ISBN 978-80-7424-055-3.