NA VLASTNÍ KŮŽI

03.05.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 100 %

Autobiografické vyprávění Hedy Margoliové-Kovályové, které začíná v roce 1941 shromážděním Židů před Veletržním palácem v Praze (mezi nimiž byla i autorka a její první manžel Rudolg Margolius) a jejich následnou deportací do koncentračního tábora v Lodži, a končí okupací Československa Ruskem v srpnu 1968. Relativně tenká kniha (187 stran) je plná zajímavých a děsivých událostí a hrůz tehdejší doby. Autorku osud opravdu nešetřil - nejprve byla deportována jako Židovka v svých 22 letech do koncentračního tábora v Lodži, odkud ale posléze utekla. Její manžel - právník Rudolf Margolius koncentrační tábor v Dachau také přežil. Po válce se jim narodil syn Ivan, ale v roce 1952 byl Rudolf Margolius popraven komunisty za velezradu, sabotáž a špionáž v procesu s tzv. spiklenci Rudolfa Slánského (i když pracoval jako náměstek ministra zahraniční obchodu). V tu dobu byla Heda těžce nemocná a komunisté jí navíc vzali veškerý majetek, takže jí se synem nastaly těžké časy. V roce 1955 se Heda Margoliová vdala za profesora filozofie Pavla Kovályho, ale neustále bojovala za očištění jména svého prvního manžela a za to, aby byli potrestání lidé, kteří se na jeho politické vraždě přičinili. Kniha končí okupací Československa Rusy a autorčiným odjezdem do amerického exilu. Poslední věc, kterou podle svých slov autorka na československé půdě zahlédla, byl ruský voják a nasazeným bajonetem. Heda Margoliová-Kovályová zemřela ve věku 91 let v roce 2010.

Kniha obsahuje i několik stran černobílých fotek rodiny Rudolfa Margolia i Hedy Margoliové. Dále Rudolfovu vizitku z dobu, kdy pracoval jako tajemník Ústředního svazu československého průmyslu, jeho legitimaci, občanský průkaz, část vynucené výpovědi použité v "Procesu", úmrtní list a další.

Kniha se četla velmi lehce a tvoří opravdu autentický obraz tehdejší doby očima autorky, jejíž život byl poznamenán jak nacisty, tak komunisty. V knize se nenachází žádné nudné a sáhodlouhé popisné odstavce (což je zapříčiněno tím, že autorka shrnula téměř 30 let svého života do pouhých 187 stran - a zde opravdu platí, že méně je někdy více) a proto jsem ji přečetla jedním dechem.

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum

MARGOLIOVÁ-KOVÁLYOVÁ, H. Na vlastní kůži. 4. vyd. Academia: Praha, 2012. ISBN 978-80-200-2038-3.


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

HOLOCAUST, SPOJENCI A OSVĚTIM