MY DĚTI ZE STANICE ZOO

01.10.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 85 %

Knížka My děti ze stanice zoo vypráví příběh náctileté narkomanky Christiane F. Její zpovědi zachycené na magnetofonových páscích zpracovali do této dokumentární publikace Kai Hermann a Horst Rieck. Ti se s Christianou F. potkali začátkem roku 1978 v Berlíně, kde musela vypovídat jako svědkyně při jednom procesu.

Christiana žila se svými rodiči a mladší sestrou na venkově. Jednoho dne se rodina přestěhovala na okraj Berlína a Christiane si musela zvyknout na nový život. V Berlíně ale měla problémy zapojit se do kolektivu, protože byla jen "hloupou holkou z vesnice". Do toho se přidaly i problémy s despotickým otcem, který Christiane bil, a následný rozvod rodičů. Christianina matka nedostávala od otce svých dcer žádné výživné a tak byla na všechno sama. Toužila dětem vytvořit útulný domov a až pozdě si uvědomila, že to je na úkor času stráveného s nimi. Kvůli starosti o rodinné finance a zabezpečení rodiny si tak Christianina matka dlouhé dva roky nevšimla, že je její dcera závislá na heroinu.

Christine se vlivem výše zmíněných problémů dostala do špatné party a následně ve svých dvanácti letech v evangelickém centru pro mládež ochutnala hašiš a o rok později i heroin. Poté se stala na drogách závislou, což nutně vedlo k potřebě sehnat peníze. Christiane tak začala provozovat prostituci a to právě na berlínském nádraží s názvem Zoo.

Když si Christianina matka konečně všimla závislosti své dcery, Christiane jí slíbila, že bude odvykat. Tak se i stalo. Bohužel po několika týdnech se k drogám opět vrátila. Nepomohl ani několikanásobný pobyt v odvykacím centru. Christiane tedy bere drogy i na konci knihy, ale prý se jedná o jiný styl a závislá už není.

Dokumentární charakter této knihy posilují i fotografie se jmény několika narkomanů a prostředí, ve kterém se Christiane pohybovala. Knížka neobsahuje jen pohled Christiany, ale i její matky či psychologů. Díky tomu je knížka rádcem pro rozpoznání příznaků narkomanie, případně slouží i jako prevence k závislostem.

Christiane napsala ve svých jednapadesáti letech další knihu s názvem "Christiane F. - Můj druhý život", kde popisuje boj se svou závislostí, pobyt ve vězení a narození syna. Ten jí byl bohužel o jedenáct let později právě kvůli narkomanii odebrán.

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum