MUŽ, KTERÝ CHTĚL BÝT ŠŤASTNÝ

31.01.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 100 % 

Tato tenká knížka od francouzského psychologa Laurenta Gounella by měla být dle mého názoru povinnou četbou. Poslední dobou spíše navštěvuji městskou knihovnu, než abych knížky kupovala. A to ze dvou důvodů.  Zaprvé kvůli finanční úspoře (při rychlosti četby 2 knihy za týden by se mi tato záliba dost prodražila) a zadruhé kvůli prostorové úspoře (kam bych těch 100 nových knih každý rok asi dala?!). Ale této knížce jsem neodolala, zainvestovala jsem do ní a nyní už ji mám ve své poličce. Věřím, že se k ní postupem času budu vracet a pokaždé si v ní najdu něco nového, co mě posune dál. 

Knížka čtivým způsobem vypráví o setkání učitele, který není spokojený se svým dosavadním životem, a mnicha z Bali. Mnich pomocí rozhovorů a několika úkolů uděluje nešťastnému muži životní lekce a snaží se ho nasměřovat správným směrem. Mezi nejdůležitější lekce patřilo odhalení, že "ostatní nás vidí tak, jak na sebe pohlížíme my sami", a že abychom v životě něčeho dosáhli, musíme konat a zároveň i něco obětovat.

8 CITÁTŮ  Z KNIHY*

  • "Ostatní nás vidí tak, jak na sebe pohlížíme my sami."
  • "To, čemu člověk věří, se stane skutečností."
  • "Vy sám si musíte vybrat, co je pro vás důležitější, zda uskutečnit svůj sen, nebo si užít volna."
  • "Když se ničeho nevzdáte, připravujete se o možnost výběru. A kdo se vzdá možnosti výběru, vzdává se také možnosti žít tak, jak by si přál."
  • "Lidé, kteří se bojí, že budou odmítnuti, nemají potuchy, jak vzácně nás ostatní odmítají."
  • "Největší lží, kterou rodiče dětem říkají, nejsou historky o Ježíškovi, ale mlčenlivý příslib, že jim dárky přinesou štěstí."
  • "...schopnost učinit rozhodnutí, které Vás bude něco stát, a být schopen se tak něčeho vzdát, jinými slovy schopnost činit oběti, které Vám pomohou dostat se na Vaší cestě kupředu."
  • "Nikdy nikoho nenechej, aby ti říkal, co dokážeš nebo nedokážeš. Je na tobě, co si vybereš a jak budeš žít."

Vaše SuperMum

*GOUNELLE, L. Muž, který chtěl být šťastný. 1. vyd. Praha: Rybka Publishers, 2008. ISBN 80-87067-90-8.

NECHCETE SI PŘEČÍST?

FILOZOF, KTERÝ NEBYL MOUDRÝ