MUSELA JSEM ZEMŘÍT

14.09.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 70 %

Musela jsem zemřít je dvousetstránková knížka od Anity Moorjani, která byla zařazena do edice světový bestseller. Autorka bojovala čtyři roky s rakovinou a už se zdálo, že svůj boj prohraje. V únoru 2006 byla převezena do nemocnice a upadla do kómatu, ze kterého už téměř nikdo nepředpokládal, že se probere. Autorka se ale probrala a navíc se zázračně během několika dní plně uzdravila. Kde dřív byly velké nádory, několik dní po probrání z kómatu, nemohli lékaři nic najít.

Po probrání z kómatu autorka radikálně změnila svůj život a své životní priority. Uvědomila si, že by měla žít podle sebe a podle svého nejlepšího přesvědčení, nikoli podle přání a ambicí lidí ve svém okolí.

Knížka je čtivá a čtenář díky ní nahlédne do každodenního života a mysli člověka trpícího rakovinou. V závěru věnovala autorka přes dvacet stránek spiritualisticky a motivačně zaměřeným otázkám a odpovědím.

Vzhledem k tomu, že je knížka relativně útlá, jedná se o čtení na jeden večer, každopádně po dočtení počítejte s menší (či větší) depkou. Autorka velmi autenticky popisuje pocity nemocného člověka, procedury, které musí podstupovat a jejich velmi nepříjemné vedlejší účinky. Knížka byla pro mě zajímavá tím, že jsem na podobné téma moc literatury nepřečetla, ale jednou mi to stačilo.

CITACE

"Pochopila jsem, že opravdovou radost a štěstí můžeme najít, jen když milujeme sami sebe, když se obrátíme dovnitř, následujeme své srdce a děláme to, co nám přináší radost."

"Nejčastěji se lidé ptají, proč si myslím, že jsem dostala rakovinu. Svou odpověď mohu shrnout do jediného slova: strach. A čeho jsem se bála? Vlastně skoro všeho, například neúspěchu, že mě ostatní nebudou mít rádi, že někoho zklamu, že nejsem dost dobrá. Také jsem měla strach z nemocí, především z rakoviny, stejně jako z léčby rakoviny. Bála jsem se žít a děsila jsem se umírání."

"Pochopila jsem, že rakovina není žádný trest ani nic podobného. Byla to jen má vlastní energie, která se projevovala jako rakovina, protože mi strach nedovoloval vyjadřovat ji jako velkolepou sílu, kterou jsem měla být."

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum

MOORJANI, A. Musela jsem zemřít. 1. vyd. Praha: Knižní klub, 2013. ISBN 78-80-242-4074-9.