MUNGO KLÍČKY

08.08.2018

Vyklíčit vlastní fazolky mungo jsem chtěla již delší dobu, ale odkládala jsem to přes rok, protože se dvěma dětmi na to nikdy nebyl dostatek času a navíc jsem se bála, že to bude těžké. To jsem se teda hodně spletla. Mungo si v podstatě vyklíčí samy a jen jen tu a tam propláchnete. Toť vše. Nic složitého.

Nejprve je třeba zajistit si nádobku s děrovaným dnem. Já jsem už už přemýšlela o plastové krabičce od kupovaných borůvek (mimochodem ta je nepraktická, protože její otvory jsou moc velké a mungo jimi propadávají), když jsem zjistila, že mám doma krabičku z odolného plastu na přípravu zeleniny v páře. A k ní navíc ještě jednu neděrovanou krabičku, do které děrovaná krabička krásně zapadá a tudíž slouží jako odkapávátko. Pokud takovouto krabičku doma nemáte, nezoufejte. Stačí obyčejná petlahev, jejíž dno propícháte a vršek uříznete.

Poté fazole mungo namočte přes noc do hrnečku s dostatečným množstvím vody.

Ráno fazole sceďte a vložte do děrované mísy. Pod ní dejte nějaký podtácek, aby se netvořily loužičky. Fazole uložte na tmavé místo.

Několikrát za den fazole propláchněte a opět uložte na tmavé místo.

Takto pokračujte dva až tři dny. Poté klíčky pořádně propláchněte, osušte (já je vysypala do čisté utěrky) a vložte do krabičky (já krabičku ještě vyložila papírovou utěrkou), kterou budete uchovávat v lednici (pouze po dobu několika málo dní). Po třech dnech klíčení mají klíčky nejvyšší výživovou hodnotu a jsou tedy ideální k snězení. Můžete si jimi posypat chleba s lučinou, nebo udělat salát. Klíčky chutnají jako hrášek.

Klíčky obsahují vitamíny A, B, C a E, dále vápník, fosfor, železo, draslík, hořčík a bílkoviny.

Vzhledem k tomu, že mé první klíčení dopadlo úspěšně, se již těším na klíčení fazolek adzuki, cizrny a hrachu. Jakpak to asi dopadne? :-)

TIPY

Dávejte pozor, aby z klíčků nezačaly rašit kořínky. Jednak klíčkům ubírají na výživové hodnotě a jednak jsou pak klíčky hořké.

Úspěšné klíčení,

Vaše SuperMum


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

MUNGO POLÉVKA

Mungo po noci ve vodě (1. hodina klíčení)
Mungo po noci ve vodě (1. hodina klíčení)
mungo po prvním dni klíčení (25. hodina klíčení)
mungo po prvním dni klíčení (25. hodina klíčení)
mungo po druhém dni klíčení (49. hodina klíčení)
mungo po druhém dni klíčení (49. hodina klíčení)
mungo po třetím dni klíčení (73. hodina klíčení)
mungo po třetím dni klíčení (73. hodina klíčení)