MRÁZ

28.03.2019

SUPERMUM HODNOCENÍ 80 %

První díl ze série zatím čtyř thrillerů s detektivem Martinem Servazem od francouzského spisovatele Bernarda Miniera. Další díly se nazývají Kruh, Tma a Noc.

Knížka je dost tlustá (přes 600 stran), ale čte se velmi dobře a je napínavá od začátku do konce. Nicméně by možná neuškodilo 100-150 stránek odebrat. Ke konci už mi to přišlo trochu zdlouhavé. I tak ale knihu hodnotím pozitivně a těším se na další díl, který by na ten první měl mírně navazovat.

Thriller se odehrává v městečku Saint-Martin de Comminges, které se skrývá ve francouzských Pyrenejích, kde vládne silný mráz. Údolím se táhne lanovka s vodní elektrárnou a navíc se v místě nachází psychiatrická léčebna pro ty nejhorší z nejhorších.

Jednoho dne objeví pracovníci elektrárny na stožáru lanovky mrtvolu koně, jemuž vrah uřízl hlavu a navíc ho částečně stáhl z kůže a rozepjal ji tak, aby to vypadalo, že kůň má křídla. K tomuto případu je povolán Martin Servaz, který je zprvu otrávený, že se jedná "jen" o koně. Další mrtvola, tentokrát lidská, na sebe ale nenechá dlouho čekat. Servaz zjišťuje, že vraždy spolu pravděpodobně souvisí a že první obětí je nejlepší kůň zdejšího magnáta Érika Lombarda. Vše ukazuje na sériového vraha, který je už léta držen v psychiatrické léčebně. Jak ale mohl zavraždit koně i muže, když neopustil psychiatrickou léčebnu? Nebo ji přeci jen opustil?

Současně do místní psychiatrické léčebny přijíždí psycholožka Diana Bergová, která začíná odhalovat podivné praktiky, které jsou v ústavu na denním pořádku. Že by do celého případu nebyli zapleteni jen pacienti, ale i pracovníci ústavu?

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum