MONOLOGY VAGÍNY

12.08.2019

Knížky s tématem ženského přirození jsou poslední dobou v módě. Protože mám ráda přehled o nejnovějších čtenářských trendech, nemohla jsem ani teď zůstat pozadu, a tak jsem si knížky v knihovně půjčila. (Monology vagíny, Průvodce od A do Z pro vaši V a Zázrak tam dole). Knížky jsem si půjčila spíše jen ze srandy, ale musím říct, že jsem byla mile překvapena. Vůbec se nejednalo o brakovou literaturu.

Monology vagíny napsala autorka Eve Enslerová jako divadelní hru v roce 1998. V tomto divadelním představení hrálo mnoho slavných her včetně Whoopi Goldbergové, Winony Ryderové, Susan Sarandonové a dalších. Česká verze se hraje od roku 2002.

Eve Enslerová je také zakladatelkou hnutí za práva žen V-Day. Divadelní představení Monology vagíny je tímto hnutím sponzorováno. K akčnímu programu V-Day patří (mimo jiné) představa světa, kde ženy žijí svobodně a bezpečně, a že znásilňování, incest, bití, mrzačení genitálií a sexuální otroctví musí skončit, a to hned.

Samotná knížka je poměrně tenká (200 stránek i s dlouhými úvody, předmluvami a vysvětlivkami V-Day) a je hodně čtivá. Je to kniha o ženách a jejich pocitech a vztahu ke svému tělu. Některé z žen byly znásilněny, obřezány či ponižovány, což se projevilo v budoucím vztahu těchto žen k sobě samým i k mužům.

Autorka se dotýká do té doby tabuizovaných témat a snaží se ženám po celém světě dodat sebevědomí, aby se braly takové, jaké jsou, a byly spokojené.

Zajímavými vsuvkami do monologů jsou i fakta o vagíně a otázky, které autorka kladla mnoha ženám. Např. Kdyby se vaše vagína oblékala, co by nosila? (koženou bundu, norka, růžové boa, vysoké podpatky...), Kdyby Vaše vagína mohla mluvit, co by řekla? (Zpomal, Chci!, Tam ne, tamhle!, Pojď si hrát...), Jak je vagína cítit? (zemí, svěžím ránem, potem, mnou...).

Pro mě bylo určitě zajímavé si tuto knížku přečíst a ráda si její četbu zopakuji někdy v budoucnu. Ráda bych navštívila i divadelní představení.

Doporučuji všem feministkám a nejen jim. 😊

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum

SUPERMUM HODNOCENÍ 90 %