MONA LISA VIRUS

26.02.2019

SUPERMUM HODNOCENÍ 90 %

Thriller německého právníka a novináře Tibora Roda Mona Lisa virus se nápadně podobá stylu Dana Browna, ale nikterak ho nekopíruje. Kniha v sobě kombinuje umění (Mona Lisa), historii (Leonardo da Vinci), biologii (hromadné vymírání včel) a informační technologie (počítačové viry).

Kniha mi přišla velmi propracovaná a čtivá. Ačkoliv obsahuje přes 400 stránek, přečetla jsem ji za dva dny, protože jsem nebyla schopná ji odložit.

V Americe je přepaden autobus, v němž se nachází dvanáct královen krásy. Ty jsou uneseny a o několik dní později se objeví znetvořené plastikami, které z nich udělaly směšné karikatury.

Mezitím je z Louvru unesena Mona Lisa, v Brazílii začínají hromadně vymírat díky neznámému viru včely a po celém světě se šíří počítačový vir, který znetvořuje veškeré fotografie. Vypadá to, že někdo se systematicky snaží odstranit krásu z povrchu zemského. Je to ale možné?

Do toho je unesena dcera bostonské doktorky Helen Morgan, která tuší, že musí jednat rychle, než se její dceři stane něco zlého...

Knížka se mi opravdu velmi líbila a předpokládám, že si ji jako jednu z mála za pár let přečtu ještě jednou. Navíc jsem si díky ní rozšířila svůj slovník o mem (obdoba genu při přenosu kulturní informace) a zlatý řez (poměr o hodnotě přibližně 1,618, který je v umění a fotografii pokládán za ideální proporci mezi různými délkami).

"Co znamená slovo krása? Přelud, který nás v hlavě straší už tisíciletí. Je to něco ďábelského. Podobá se to viru, který vystoupí z temnoty na světlo a po staletí se šíří po světě."

"...Plastické operace, bludy o štíhlosti. Žijeme v psychicky nemocném světě."

"Myslel si, že když současný ideál krásy a zlatý řez spojí se strašnými výjevy, vznikne tak něco nového a lidé se začnou bát."

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum

RODE, T. Mona Lisa Virus. 1. vyd. Praha: DOBROVSKÝ s.r.o., 2018. ISBN 978-80-7390-664-1.