MEDITACE

10.04.2019

SUPERMUM HODNOCENÍ 100 %

Příručka Meditace od autorky Lynne Lauren je jednou z nejlepších knížek o meditaci (pro začátečníky), kterou jsem četla. Knížka je logicky strukturovaná a dozvěděla jsem se v ní vše potřebné, např. co je meditace, jak se na meditaci připravit, jaké druhy meditace existují a čeho dosáhnu, pokud si při meditaci budu představovat nejrůznější barvy, části přírody či zvířata.

Meditace je podle autorky "druh cvičení, které co možná nejpřirozenějším způsobem zklidňuje jak mysl, tak naše tělo. Jejím cílem je ztišit naši mysl, což nás dovede k vyrovnanému uvědomění si sama sebe bez nutnosti zapojovat jakékoli myšlenky."

Díky meditaci můžeme snížit vysoký krevní tlak, zlepšit koncentraci a paměť. Budeme vyrovnaní, uvolnění a dobře se odreagujeme.

"Mnoho vědeckých výzkumů potvrdilo, že meditace skutečně dokáže velmi výrazně snižovat úzkost a napětí a následně regulovat s nimi spojené fyzické neduhy (především nespavost, silné bušení srdce, koktání, migrény a mnohé jiné)."

Meditovat bychom měli v klidném místě, kde nás nebude nic rušit a kde se cítíme šťastně a pohodlně. Většině lidí vyhovuje obývací pokoj nebo ložnice a dále prostory s pastelovými či neutrálními barvami.

Doporučuje se provádět meditaci každý den ve stejný čas, aby si tělo zvyklo na pravidelný režim.

Autorka ve své příručce popisuje mnoho druhů meditace krok za krokem. Nejdříve ty základní a poté se věnuje i vhodným meditacím dle účelu (např. odstranění negativních vlivů, vypořádání se s bolavou minulostí, vyléčení emocí, změna života).

Autorka taky připomíná důležitost čaker - sedm zdrojů životní energie v našem těle. Rozlišujeme čakru korunní (fialovou), čelní (indigovou), která je zároveň naším třetím okem, krční (tyrkysově modrou), srdeční (zelenou), solar plexus (žlutou), sakrální (oranžovou) a kořenovou (červenou). Zelená, oranžová a modrá jsou podle autorky velmi mocné barvy, které mají neobyčejné léčivé účinky.

MEDITACE S BARVAMI

Zelená barva je barvou uzdravování a růstu a pomáhá nastolit rovnováha v přírodě i v našem životě a pomáhá nám ujasnit si danou situaci. Má pozitivní vliv na hyperfunkci štítné žlázy, vysoký krevní tlak a nervové poruchy. "Zelená barva je velice důležitá pro zdravé tepny, žíly a velké orgány, např. játra. Zelená barva není vhodná pro oslabování nádorů, protože podporuje růst. Místo ní je doporučována červená, protože má schopnost buňky rakoviny vypálit."

Oranžová barva je vhodnou barvou pro léčbu emocionálních traumat, např. když se potřebujeme vyrovnat se ztrátou blízké osoby nebo znovu nastartovat imunitní systém po prodělané nemoci. Oranžová také zvyšuje motivaci a sexuální energii. Léčí zápal plic, roztroušenou sklerózu, poruchy rozmnožovací soustavy a ledviny.

Modrá barva uklidňuje rozbouřené myšlenky, tiší emoce a mírní fyzické potíže, působí jako sedativum. Má dezinfekční účinky, takže posiluje imunitní systém. Zlepšuje funkci štítné žlázy, snižuje horečky, léčí popáleniny a tlumí bolesti v krku.

Bílá barva odstraňuje negativní energii, tiší bolest a zmírňuje emocionální traumata. Dále odstraňuje kožní nemoci, bolesti hlavy, deprese a léčí epilepsii.

Stříbrná barva při meditaci pomáhá rozproudit energii a čistí auru. Zvyšuje energii a spouští inspiraci.

MEDITACE S PŘÍRODOU

Dále můžeme vyzkoušet přírodní meditaci, tedy meditaci se zemí, vodou, horami, stromy a zvířaty.

Meditace se zemí nám dodá spoustu pozitivní a kreativní energie. Voda léčí emoce a odplavuje staré bolesti, strádání a úzkosti. Voda nám pomůže, pokud se nedokážeme odpoutat od trýznivé situace či zážitku. Pokud máme pocit, že nám život ubíhá mezi prsty a potřebovali bychom zpomalit, měli bychom si při meditaci představovat hory, které nám pomohou si oddechnout a zamyslet se.

Meditace se stromy nám dodá sílu a energii a bude účinnější o to více, pokud sis stromy nebudeme jen představovat ve své mysli, ale budeme meditovat přímo v lese.

MEDITACE SE ZVÍŘATY

Můžeme meditovat a představovat si i různá silová zvířata, např. medvěda, vlka, jelena, žábu či ptáky.

Medvěd ničí negativní energii a léčí smrtelná zranění. Chrání nás také během noci, což se projevuje i v tom, že děti od kolébky dostávají plyšové medvídky, aby je chránili.

Vlk nás ochrání během dlouhé cesty a jelen nás zklidní a naučí poslouchat druhým, protože se jedná o vnímavé, opatrné zvíře, které dokáže rozpoznat nebezpečí dříve, než skutečně nastane. Díky této vlastnosti jsou jeleni úzce spojováni s jasnovidectvím.

Příjemnou meditaci,

Vaše SuperMum

LAUREN, L. Meditace. 1. vyd. DOBROVSKÝ s.r.o., 2018. ISBN 978-80-7390-797-6.