LONGEVITY BOOK

05.04.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 85 % 

Longevity Book je druhá kniha od Cameron Diaz a Sandry Bark, která je koncipována ve stejném duchu jako jejich první knížka - Body Book. Nyní se ale autorky více soustřeďují na zdravotní osvětu a studie o dlouhověkosti. Autorka deklaruje, že "tato kniha není knihou proti stárnutí. Nechci, abyste se stárnutí báli... Chci naopak změnit způsob, jakým my ženy o stárnutí mluvíme." Jak říká obálka knihy, toto je kniha o umění stárnout a žít naplno. Svým tématem je knížka vhodná spíše pro ženy ve věkové kategorii 40+. Stejně jako její předchůdkyně, je tato kniha rozdělena opět na tři části. První část se věnuje životu ve věku dlouhověkosti, druhá část se zabývá biologií stárnutí a třetí část pojednává a umění a vědě delšího života.

První fotografií v knize je fotka čtyřicetileté Cameron zabalené v prostěradle, která drží obraz se svým osmadvacetiletým já ve stejné pozice. Osmadvacetiletá Cameron drží opět obraz svého dvaadvacetiletého já a posledním obrazem je šestnáctiletá Cameron zabalená v prostěradle. Tato fotografie v sobě krásně zachycuje průběh stárnutí a změny, které stárnutí s sebou přináší. Sama Cameron k fotce dodává: "S každým uběhlém rokem se moje fyzické tělo někam posunulo - což je na snímku velmi dobře vidět. Ale mnohem méně zřetelné jsou změny, jež nelze ani zvážit, ani změřit: emociální, mentální a spirituální posuny, které doprovázejí ubíhající čas i přibývající zkušenosti."

Kniha je opět doplněná velkým množstvím obrázků, grafů, tabulek a studií. Zpracování na kvalitním lesklém papíře dodává knížce o to větší šmrc. Autorka na časové ose například zobrazuje stručné dějiny boje proti stárnutí, stručné dějiny ženského lékařství, graficky znázorňuje křivku štěstí ve tvaru U či středomořskou potravinovou pyramidu. Obrázky nám přibližují buňky, mitochondrie, vnitřní ženské pohlavní orgány, chromozomy a další.

Autorka uvádí i výsledky několika studií. Například studie, která zjistila, že lidé s pozitivním postojem ke stárnutí žijí zhruba o 7,5 roku déle než lidé s postojem negativním. Dle studie tedy strach ze stárnutí, stres ze symptomů stárnutí a obavy z negativ, jež stárnutí přináší, mohou opravdu celý proces zhoršit. Cameron také shrnula, že pomocí procházek, jógy, masáží a aromaterapie a smíchu nejlépe uvolníme stres a napětí.

CITACE

"Krása není něco, s čím se narodíte. Krása je něco, do čeho dorostete."

"Když si prohlížíme deset let starý snímek, nejčastěji nás napadne: "Tý jo! Já byla tak mladá a hezká." Ale dobře si pamatuji, že jsem se tak tehdy necítila. Proč mi to nedošlo? Proč jsem nevěděla, že vypadám tak skvěle?"

"Patříme k první generaci, která může považovat čtyřicítku za jakési prodloužení třicítky a ne za úvod k sedmdesátce."

"Cvičení, strava a odpočinek tvoří jeden celek - a představují základní kameny lidského života, které do velké míry rozhodují o tom, kolik let - a jakých let - budeme na této planetě pobývat."

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum

DIAZ, C. & BARK, S. Longevity Book. 1. vyd. Brno: Jota, 2016. ISBN: 978-80-7565-055-9.