LEDOVÁ PRINCEZNA

06.05.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 70 %

První detektivka (zatím z celkem 10 ze série Patrik Hedstöm a Erika Falcková) švédské spisovatelsky Camilly Läckberg, která je označována jako královna severské krimi. Ve švédském městečku Fjällbacka je ve vaně nalezena mrtvola krásné a bohaté mladé ženy s podřezanými žilami. Později se ale prokáže, že nešlo o sebevraždu, nýbrž o vraždu. Oběť byla kamarádkou z dětství spisovatelky Eriky Falckové. Vyšetřování se ujímá policista Patrik Hedström, který se s Erikou zná taktéž z dětství, a vždy k sobě měli blízký vztah, který ale nikdy nepovýšili na vyšší úroveň. Během vyšetřování se ale dvojice postupně sbližuje a jejich vztah se stává vážným. Tato dvojice tvoří ústřední postavy i dalších dílech této autorky a jejich vztah se samozřejmě postupem času vyvíjí.

Důkazy nejprve ukazují na místního pobudu, ale když je později nalezen mrtvý i on, musí policie dosavadní vyšetřování přehodnotit. V průběhu příběhu se dozvídáme i dvacet pět let staré rodinné tajemství o tom, že nikdo není tím, kým se zdá být. Konec je poměrně překvapivý. A i když konečně na třísté stránce odhalíme vraha, pořád Patrikovi není zcela jasný jeho motiv. V posledních deseti stránkách se tedy ještě dozvídáme doplňující informace o události, která se stala před čtvrt stoletím a která neměla nikdy vyjít napovrch.

Knihy Camilly Läckberg patří k oddychové literatuře, která se čte poměrně snadno, ale podle mého názoru by knihy mohly být klidně tenčí. Mně osobně se líbí prolínání přítomnosti a minulosti a odhalování dávných tajemství, křivd a intrik. Tím se nejedná čistě jen o detektivku či thriller, ale i o román popisující vztahy mezi postavami. Zajímavé je číst sérii popořadě a sledovat, jak se osudy hlavních postav a jejich rodin a přátel vyvíjí.

Ledová princezna za mě patří k horším knihám série. Autorka píše všechny knížky velmi zajímavě, jen někdy mi téma a prostředí sedne více a někdy méně. Proto hodnotím 70 %. 

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum