LÉČEBNA FAK* IT

31.03.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 60 % 

Do ruky se mi dostal další díl z edice Fak* it od Johna C. Parkina. Tentokrát jsem z knížky měla lepší pocit než z předchozího dílu. Mimo jiné proto, že se nejedná pouze o cca 100 citátů obsahujících slovní spojení fak* it, ale proto, že se jedná o souvislý text doplněný citáty, fakty (pozor, fakty, ne fak*y - i když...) a testem o kvalitě našeho života. I tak ale tato literatura nepatří do mého seznamu TOP knih.

John C. Parkin i jeho manželka opustili svá lukrativní místa v Londýně a přestěhovali se do Itálie, kde začali žít i se svými (nyní desetiletými) dvojčaty podle svých představ a bez společenského tlaku. Tento životní styl se ve svých knížkách snaží předat i nám čtenářům - máme se "vybodnout" na to, co nás neuspokojuje, co neděláme rádi a co nás unavuje a naopak se máme zamyslet nad tím, co nás dobíjí energií a co bychom ve svém životě rádi dělali. Myšlenka to je samozřejmě zajímavá a žádoucí, ale její podání v knihách mi bohužel úplně nesedlo.

Konkrétně knihu Léčebna fak* it s podtitulem profánní cesta k opravdovému štěstí napsal John C. Parkin za pomoci své manželky Gaiy Pollini v době, kdy jejich dům v Itálii byl zcela zapadán sněhem a manželé se se svými dětmi nemohli několik dní z domu dostat. Zde se objevuje analogie vězení. V knížce je vězením myšlen společenský tlak, konvence, strach z toho, co tomu řeknou ostatní atd. Kniha obsahuje osm částí. První část vysvětluje, co vlastně je vězení a jak poznáme, že v něm jsme. Druhá část nám dává krátký náhled toho, jaké to je, být svobodný. Třetí část mapuje jednotlivé budovy našeho vězení (příběh, strach, vážnost, sebepochybnosti, nedostatek povědomí, perfekcionismus, nedostatek fantazie a co je skutečné). Čtvrtá část radí, jak zdi jednotlivých budov probourat. V páté části se dozvíme o nástrojích, který nám mohou při útěku pomoci. Šestá část pojednává o tom, jak dosáhnout stavu Fak* it, sedmá část o tom, jak přežít útoky společnosti a zažitých konvencí, a poslední, osmá část, se věnuje životě na svobodě, resp. životu s metodou fak* it.

Knížka obsahuje i následující cvičení, které nám pomůže prozřít, co je pro nás opravdu důležité.

  1. "Představ si, že ti je zase 18. Napiš si dopis sobě samému, staršímu (tobě dnes)."
  2. "Představ si, že ti je 85. Napiš si dopis tomu mladšímu (tobě dnes)."

Další cvičení v knížce zní následovně: "Z čeho máš v životě největší radost? Udělej si seznam všeho, z čeho máš radost. Co dalšího ti kdy udělalo radost? Kde bys asi našel něco, co by ti udělalo radost, takovou, jako jsi ještě nezažil?"

Téměř v závěru knížky autor uvádí recept na to, jak si vydělávat tím, co nás baví. "Zjisti, co máš rád. Použij fantazii, abys přišel na to, jakým způsobem bys tím mohl vydělat peníze. Uskutečni to pomocí vhodné technologie."

Na závěr uvádím čtyři citace:

"Musíme říct fak* it věcem, které nemají cenu."

"Řekni fak* it všem negativním hlasům a vlivům."

"Všichni se něčeho bojíme. A hodně z nás má strach z hodně věcí."

"Jestli něco rád děláš, dělej to. Jestli něco ve svém životě nesnášíš, změň to."

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum

Zdroj: Parkin, J.C. Léčebna fak* it. Praha: PRAGMA, 2013. ISBN: 978-80-7349-349-3.