LAGOM - TAJEMSTVÍ SPOKOJENÉHO ŽIVOTA

15.08.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 70 %

Autorka Niki Brantmarková v této téměř 300 stránkové maloformátové knížce shrnuje zásady života podle švédského Lagom. Tento výraz "se volně překládá jako "všeho s mírou", případně "ani moc, ani málo", a týká se nalezení rovnováhy, která je pro vás optimální." Kniha je rozdělena na tři části: Lagom v osobním životě, Lagom v rodině a vztazích a Lagom v širším kontextu. V knize se nachází mnoho krásných a uklidňujících fotek a obrázků; rady, jak něco vyrobit, uvařit či provést, např. deset jednoduchých způsobů, jak se zbavit zbytečností; tipy, jak kupovat dárky z druhé ruky; jak vyrobit vázičku ze žárovky; šest pokojových rostlin, které přežijí všechno (Kaučukovník, Tchýnin jazyk, Dračinec, Zelenec, Aloe Vera, Fíkus lyrovitý); pět způsobů, jak spát jako Švéd (například spát nahý, udržovat v ložnici pořádek a klidné prostředí a temno); pět důvodů pro ranní koupel (posílíme imunitu, zažijeme přirozenou euforii a úlevu od bolesti, zbavíme se alergií, povzbudíme svůj sexuální život, budeme šťastní); tipy, jak si užít krásnou přírodu; jak si užít táboření; jak zahrnout pohyb do každodenního života (jezděte do práce na kole nebo choďte pěšky, zaparkujte až na konci parkoviště, místo výtahu choďte po schodech, místo sezení stůjte, choďte a povídejte si přitom s přáteli). Dále autorka sepsala nápady, co dělat o polední přestávce (domluvit si schůzku, zasportovat si, poslouchat hudbu, meditovat, zajít do muzea nebo galerie); rady, jak šetřit peníze (chodit do knihovny, investovat do kvalitních spotřebičů, organizovat spolujízdy, jezdit na kole nebo chodit pěšky, vyrábět vlastní dárky, zapisovat si veškerou útratu, přihlásit se do programů zákaznických výhod, prodat nepotřebné věci atd.); či tipy jak plánovat nákup potravin (nejdříve bychom měli sníst vše, co máme v lednici, měli bychom si sepsat nákupní seznam s ohledem na jídla, která hodláme v následujících dnech vařit, měli bychom se naučit vařit ze zbytků a neměli bychom se nechat zlákat slevovými akcemi a nabídkami.)

Autorka dále radí, co dělat, než jdeme spát (číst, dát si teplou koupel, poslouchat klidnou hudbu, plést, vyšívat, kreslit, omalovávat, mazlit se) a podle autorky bychom si měli před spaním psát deník, protože si tím pročistíme hlavu a odložíme před spánkem starosti a povinnosti.

Jsem ráda, že jsem si knížku z knihovny půjčila, ale myslím, že jednou bylo dost. Navíc kniha nepatří k nejlevnějším - doporučená cena je 349 Kč, takže jsem ráda, že jsem do této knihy investovala jen 10 Kč za rezervaci v knihovně. Podle mě je Lagom slabším odvarem Hygge, ale grafické zpracování knížky je více než pěkné a některé rady, nápady či postřehy jsou taky zajímavé.

CITACE

"Nemějte doma nic, o čem nevíte, že je to užitečné, nebo o čem nejste přesvědčeni, že to je krásné." William Morris

"Přátelství není velká věc. Je to milion malých věcí." Neznámý autor

"Kdo chce zpívat, vždycky najde píseň." Švédské přísloví

"Když je moře klidné, každé lodi velí dobrý kapitán." Švédské přísloví

"Podle studie University of Toronto jsou lidé, kteří vstávají brzy ráno, šťastnější než noční ptáci."

"Z nedávné studie vyplynulo, že nejvýkonnější lidé pracují 52 minut a poté mají 17 minutovou pauzu."

"Ze studie provedené na finské University of Tampere vyplynulo, že štěstí a spokojenost během dovolené dosahují vrcholu po osmém dni. Zdá se tedy, že místo týdenní se vyplatí zvolit dvoutýdenní dovolenou."

BRANTMARKOVÁ, N. Lagom - tajemství spokojeného života. 1. vyd. Brno: Albatros Media a.s., 2018. ISBN 978-80-265-0723-9.