KDO SI HRAJE, NEZLOBÍ

18.02.2018

Hraček máme poměrně dost, ale snažím se, aby se nejednalo o "blbosti". Děti aktivně podporuji ve všech směrech, proto snad všechny hračky, které doma máme, rozvíjí přiměřeně věku jejich znalosti i motoriku. Zde je 15 tipů, jak své děti zábavnou formou rozvíjet. (Seznam vhodný pro věkovou skupinu cca 1 - 3 roky.)

#1 KNÍŽKY

Alfa a omega všech znalostí. Vybrat si můžete z nepřeberného množství témat a konceptů. Leporela, knížky s okénky, posuvné knížky, zvířátka, autíčka, lidské tělo, vesmír, dinosauři, barvy, čísla a písmenka... Obě děti začaly projevovat zájem o knížky okolo devátého měsíce věku, a to tak, že lezly, narazily na knížku a se zájmem si ji začaly prohlížet. Někdy sice hlavou vzhůru, ale o pár týdnů po několika opravách pochopily, jak se knížka drží správně. Několikrát za den si pak s dětmi sednu a cca 15 minut (nebo jak dlouho děti vydrží) si s nimi prohlížím knížku, kterou si vyberou, a vysvětluji jim, co se na obrázcích nachází. (Synovi je zatím výběr knížky šumák, takže vybírá dvouletá dcera. :-) ) O knížkách se chci rozepsat podrobněji v některém z příštích článků.

#2 PUZZLE

V roce a půl dostala dcera první skládačku o čtyřech dílcích. Během dvou týdnů se ji naučila skládat, tak jsme postoupili na vyšší level - devět dílků. I ty za chvíli zvládla s přehledem, následovaly tedy puzzle s 15, 16 a 20 dílky. Nyní jsou dceři dva a čtvrt roku a krásně sama poskládá dvacet dílků během krátké doby. Pro malé děti doporučuji dřevěné puzzle, ne kartonové.

Do kategorie puzzlí lze zařadit i skládačku, kde jsou postavičky (my máme zrovna Krtečka, takže skládáme zajíce, myšku, ježka, žábu a další) rozdělené napůl a to buď vodorovně nebo svisle a dítě musí dva k sobě patřící dílky najít spojit je.

#3 DUPLO

Jeden z nejlepších vynálezů podporující dětskou tvořivost a kreativitu. Z dětí se rázem stávají malí architekti. Dcera o lego začala jevit zájem cca od roka a půl, kdy se už snažila spojit několik kostiček. Nyní, ve dvou a čtvrt letech dokáže postavit opravdu monumentální stavby. Většinou věže. Mimo základní sadu kostiček jsou dobré i různé figurky panáčků, zvířátek nebo speciální kostičky s nakreslenými obrázky - očíčky, obličeji, zobáčky, jídlem, hygienickými potřebami... Dcera si s duplem vyhraje poměrně dlouho sama. Devítiměsíční bráška je s ní v pokojíčku a kostičky spokojeně ožužlává.

Syna samozřejmě při hraní s duplem kontroluji, aby nějakou kostičku nespolkl, ale myslím, že kostičky jsou dost velké na to, aby to dokázal.

#4 VKLÁDAČKY

Dřevěná deska s vyříznutými otvory, kam děti podle tvarů dávají správný dílek. Vyrábí se mnoho témat, např. Krteček, statek, zvířátka, dinosauři, zelenina.. Vhodné od jednoho roku. Děti zde trénují tvary a jemnou motoriku.

Z této kategorie máme ještě "Rybičky s udičkou", které slouží jednak jako skládačka, protože dítě musí rybičky do dřevěné desky správně poskládat a následně je pomocí udiček chytá (jednotlivé dílky mají v sobě magnety), čímž trénuje jemnou motoriku.

#5 SKLÁDÁNÍ TVARŮ A VĚŽÍ

Skládání tvarů je většinou čtvercové prkýnko, ve kterém je zapíchnuto několik kolíků. Jeden kolík na kolečko, dva kolíky na obdélník, tři kolíky na trojúhelník a čtyři kolíky na čtverec. Děti pak podle tvarů na sebe přidávají ty správné dílky. Někdy jsou dílky i barevně rozlišené, takže se děti učí nejen tvary, ale i základní barvy. Vhodné pro děti od roka a půl.

Pro menší děti (cca od roka) je vhodná věž. Jedná se o tyč, kam děti dávají několik koleček podle velikosti. Existují i plastové verze věží, já opět doporučuji investovat do zdravotně nezávadného a odolného dřeva.

#6 MOTORKA

Dcera dostala motorku k ročním narozeninám, ale to ji jen chytla za řídítka a těžkopádně s ní chodila. Až o sedm měsíců později pochopila, jak se na motorce správně sedí a ještě o něco později, jak se správně odráží. Nyní si jezdí po bytě kosmickou rychlostí, a když potřebuje, brzdí parádním smykem.

#7 ZATLOUKÁNÍ, PONK, XYLOFON

Všechny výše uvedené hračky fungují na stejném principu. Bouchat, bouchat a bouchat. Ale právě zatloukání kolíčků a "hřebíků" je velmi dobré na procvičování jemné motoriky.

V dětském ponku se navíc děti seznámí s nářadím - hřebíky, maticemi, kladívkem, klíčem, šroubovákem... Ačkoliv se může zdát, že to je hra spíše pro kluky, dcera ji dostala ke druhým narozeninám a velmi ráda ji používá.

Díky xylofonu děti jemnou motoriku a zároveň se seznamují s prvním hudebním nástrojem a hudbou. S xylofonem a zatloukáním kolíků si vyhraje už i devítiměsíční syn. Musím ho ale při této činnosti hlídat, protože někdy se dokáže tak rozvášnit, až kladívko lítá nebezpečně všemi směry.

#8 DOMINO, PEXESO, STÍNY

Perfektní hračky na poznávání a soustředěnost. Asi všichni vědí, na jakém principu fungují hry domino a pexeso. Stíny fungují podobně jako pexeso, s tím rozdílem, že na jedné kartičce je např. obrázek ježka a na druhé je pouze jeho stín. Dítě si tak musí spojit skutečnost, že jeden ježek je barevný a druhý černý, ale tvarově si odpovídají, tudíž patří k sobě. Vyšším levelem je, pokud je v dané hře více ježků a liší se tím, že jeden má např. bubínek, jiný housle, třetí má zvednuté ruce atd. Tyto hračky jsou vhodné cca od dvou let.

#9 PASTELKY

Jedna z nejlevnějších "hraček". Stačí papír a pastelky. Dobré jsou kratší, silnější, trojúhelníkové pastelky, které se dětem dobře drží. Koupíte je v běžném papírnictví. Zkoušeli jsme malovat i s voskovkami, ale pastelky se nám osvědčily více. Papíry ani kupovat nemusíte. Určitě máte doma nějaké staré, z poloviny popsané papíry, které takto malým dětem bohatě postačí.

Dcera momentálně sama kreslí kolo, což spočívá v tom, že zuřivě krouží po celém papíru a mnohdy přesáhne i na svůj stolek. Když se musím do činnosti malování zapojit i já, mám za úkol kreslit "auto, oko a kytí". Několikrát jsem se dceři snažila vnutit domeček, ale o ten nejevila zájem.

#10 NAVLÉKACÍ ZVÍŘÁTKA

Skvělý rozvoj jemné motoriky. Dlouho jsem na internetu hledala něco jiného, než navlékání korálků, které se mi pro děti zdály příliš malé, a nakonec jsem našla navlékací zvířátka. My jich máme v sadě dvanáct a jednotlivé figurky jsou dostatečně velké, takže nehrozí, že by je dítě spolklo. Děti jednak poznávají jednotlivá zvířátka a zároveň musí provázek provléct dírkou, která zvířátky prochází.

#11 MAGNETY

Magnety se teď líbí hlavně devítiměsíčnímu synovi. Máme je vyskládané na lednici a syn je rád sundává a pak nasazuje zpátky. Koupené máme dva motivy - dinosaury a dopravní prostředky, takže opět se mimo trénování jemné motoriky i učíme, jak se jednotlivá autíčka a dinosauři jmenují. (Ty dinosaury děláme ale opravdu jen okrajově. Zatím si vystačíme s T-Rexem a Diplodokem. :-) )

#12 MÍČ

Míč je poměrně levnou a snadno dostupnou hračkou a opět rozvíjí dětskou motoriku. S míčem si buď házíme, kutálíme ho po zemi nebo do něj kopeme.

# 13 BÁBOVIČKY

Když jdeme ven na hřiště, nesmíme zapomenout na bábovičky, kyblík, lopatku, hrabičky a sítko. Jedná se totiž o důležitou výbavu na každý písek. Dítě se většinou dokáže zabavit na písečku samo a vy se můžete pohodlně uvelebit na lavičce a dítě zpovzdálí pozorovat a kontrolovat. Pokud využíváte městská hřiště, určitě předem zkontrolujte, jestli se v písku nenachází závadné předměty - plastová víčka, sklo, nedopalky, žvýkačky, psí hovínka nebo, nedejbože, injekční stříkačky.

# 14 HRAČKY DO VODY & NÁDOBÍČKO

K večernímu rituálu patří příjemné koupání ve vaně za přítomnosti "vodních hraček". Synovi se líbí klasické plovoucí rybičky a kačenky, ale starší dcera už upřednostňuje sofistikovanější hru, proto si do vody bere nádobí (jediný případ, kdy preferuji plastovou verzi před dřevěnou). Mezi nádobím nesmí chybět čajová konvička, hrnečky, lžičky a kastrůlky. Velmi oblíbenou součástí vodních hrátek je i kropáček (konev).

# 15 SKUTEČNÉ NÁDOBÍ

Když zrovna vařím a chci mít děti v kuchyni, abych na ně mohla dohlížet a abych slyšela případný řev i přes zapnutou digestoř, zabavím děti skutečným nádobím. Velkou radost dokáží udělat odměrky, pařáček, mísy, naběračky, metličky a stěrky. Děti se během vaření zabaví a cítí se tak jako dospěláci. :-)

TIPY

Vždycky dávejte přednost hračkám ze dřeva. Jsou sice dražší, ale daleko odolnější a zdravotně nezávadné. Radši kupte méně kvalitních hraček, nežli více nekvalitních.

Malé děti samozřejmě Krtečka zbožňují, ale faktem bohužel je, že srovnáme-li např. puzzle s motivem Krtečka a puzzle s "no name" obrázkem, Krteček vždycky vyjde o mnoho dráž. Někdy i o dvojnásobek.

Každé dítě je jiné, proto jsou uvedené věkové hranice pouze ilustrativní. Někomu jde dříve skládání puzzlí, někomu jízda na motorce a někomu navlékání zvířátek. Proto si rozhodně nedělejte starosti, pokud vaše děti nezvládají nebo nejeví zájem o všechny výše uvedené hračky. 

Příjemné hraní s dětičkami,

Vaše SuperMum