ZÁZRAČNÝ ÚKLID V HLAVĚ

16.01.2019

SUPERMUM HODNOCENÍ 60 %

Připomíná Vám název a knižní obálka knížku Zázračný úklid od Marie Kondo? Tak to máte pravdu. Autorka Sarah Knight si totiž nejprve přečetla knížku od kolegyně Marie Kondo a to ji inspirovalo k sepsání knížky, která lidem poví, jak přestat trávit čas, který nemáte, s lidmi, které nemusíte, nad věcmi, které nechcete dělat. Jak říká sama autorka, připravila si pro nás úklid hrotícího šuplíku. Proto má taky kniha podtitul Kouzlo nehrocení.

Sama autorka v knize píše: "Vyvinula jsem program debordelizace a reorganizace mentálního prostoru skrze nehrocení, přičemž nehrotit nebo také vykašlat se znamená přestat vydávat čas, energii a/nebo peníze na věci, které vám nepřinášejí pocit štěstí, ani vám nezlepšují život (štvou vás), abyste měli víc času, energie a/nebo peněz na věci, které vám pocit štěstí přinášejí a život zlepšují (dělají vám radost). Říkám tomu metoda ToMěNetrápí, která sestává ze dvou kroků: 1) rozhodnout se, co nehrotit, 2) skutečně to přestat hrotit neboli se na to vykašlat."

Pro mě úsměvným zjištěním bylo, že existují pouze 3 kategorie lidí, kteří nic nehrotí a to děti, kreténi a osvícení. Jako matka dvou malých dětí bych si ale minimálně s první kategorií dovolila nesouhlasit. Moje děti někdy hrotí. A hrotí dost. Ani se neodvažuji spočítat, kolika hysteráky už jsme si prošli kvůli vypnuté televizi, zákazu padesáté sušenky či půlnoční večerce.

Graficky se mi knížka líbí o něco více než kniha od Marie Kondo. Ačkoliv taky neobsahuje žádné obrázky, už má alespoň graficky odděleny zvláštní rady a tipy a obsahuje i několik jednoduchých náčrtů. Obsahově se mi ale líbila méně. Pokud máte možnost si knížku půjčit, zkuste to udělat a knížku si prolistujte. Ale kupovat si ji jsou podle mě vyhozené peníze. Zvlášť, když doporučená cena činí 269 Kč.

Vaše SuperMum

CITACE

"S tím, co si myslí ostatní, nic nezmůžete."

"Existují dva důvody, proč máte sklon hrotit, co si ostatní myslí: zaprvé, protože nechcete být špatný člověk, a zadruhé, protože nechcete vypadat jako špatný člověk.

Příjemný (ú)klid v hlavě,

Vaše SuperMum

KNIGHT, S. Zázračný úklid v hlavě - Kouzlo nehrocení. 1. vyd. BizBooks: Brno, 2017. ISBN 978-80-265-0640-9.