KAZATEL

21.11.2018

Po delší době jsem si přečetla knížku od švédské spisovatelky Camilly Läckberg a musím říct, že pauza mi prospěla. Před půl rokem jsem knížky od Camilly hltala jednu za druhou a samozřejmě se mi moc líbily, ale jak jsem si navykla na její styl, už jsem začala autorku prokoukávat. Nyní jsem se do knížky ponořila opět naplno a četla jsem ji jedním dechem. Dokonce jsem obětovala i pár hodin spánku, abych knížku mohla přečíst ještě ten večer, což jsem již hodně dlouho neudělala.

Kazatel je autorčinou druhou knížkou ze série (zatím) deseti na sebe mírně navazujících detektivek. Navazují na sebe příběhy hlavních postav, nikoliv detektivní děj, a tak lze relativně dobře číst knížky i na přeskáčku (viz můj případ). Kazatelem mám autorku téměř přečtenou, chybí mi jen desátý díl Čarodějnice, který mi z knihovny snad zanedlouho přijde.

Ústřední dvojicí jsou jako vždy spisovatelka Erika a policista Patrik. Erika již s Patrikem po krátké známosti bydlí a je těhotná. Dále se v knížce objevuje Eričina mladší sestra se dvěma dětmi, která nedávno odešla od svého manžela tyrana a našla si nového partnera v podobě švédského šlechtice.

Jako vždy se děj odehrává jak v přítomnosti (rok 2004), tak v minulosti (rok 1979). V přítomnosti zmizela ve Fjällbace německá turistika, která později byla nalezena mrtvá v pobřežních skalách. Pod jejím tělem ale byly nalezeny i další dvě kostry, jejichž rozbor potvrdí, že se jedná o dvě dívky ztracené právě před dvaceti pěti lety. Následně je pohřešována ještě jedna dívka a to už policie pracuje na všechny obrátky. Stopy vedou ke komplikované rodině Hultů, jíž kdysi vévodil dědeček Ephrain, jemuž se přezdívalo Kazatel, protože se svými syny Gabrielem a Johannesem během svých bohoslužeb dokázal léčit nemocné lidi. Čím více se o rodině dozvídáme, tím je celá věc podivnější a komplikovanější a tušíme, že hluboko v rodině je něco zlého a prohnilého. Ale kdo za to může?

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum

P. S.: Opravdu už se nemůžu dočkat Čarodějnice!