KAŠLI NA TO! ULEVÍ SE TI.

23.04.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 80 %

Moje čtvrtá knížka od Johna C. Parkina a opět na to samé téma - jak se přestat zaobírat malichernostmi a začít si užívat života. To hlásá už i podtitul knížky: "Vykašlete se na všechno a začněte žít svůj život tak, jak chcete vy, a ne jak si to přeje vaše okolí."

Autor se snaží v této knize vtipnou formou vysvětlit, proč a jak říct "Kašlu na to!" a jaký to bude mít dopad. Kniha je rozdělena do pěti částí. První část vysvětluje, proč říkáme "Kašlu na to!" (Když definitivně rezignujeme na něco, co nechceme dělat; když se konečně rozhoupeme k něčemu, o čem jsme si nikdy nemysleli, že bychom toho byli schopni; když je všechno přehnaně důležité nebo když je významů a priorit příliš mnoho). Ve druhé části autor vysvětluje základní techniky "Kašlu na to." (Měli bychom se uvolnit; zbavit se závislosti; brát svět takový, jaký je; vědomě dýchat a být nezaujatí.) Ve třetí části autor uvádí příklady, na co všechno můžeme kašlat (na jídlo, na vztah, na nemoci, na peníze, na počasí, na roli mírumilovného beránka, na rodičovství, na sebeovládání a disciplínu, na plány a cíle, na problémy, na změny klimatu, na strach, na svou vlast, na ohledy, na ustavičné hledání, nebo na to co si o nás myslí ostatní.) Ve čtvrté části autor vysvětluje, jaký bude mít dopad, když konečně řeknete "Kašlu na to!". (Jak bude reagovat okolí, jak bude reagovat vaše mysl a jak vaše tělo - uvědomíte si krásu nečekaných věcí, úzkost časem vyprchá, pohled na věc se změní a nebude tak zkostnatělý, uvolní se vám tělo, zmizí nemoci, budete žít déle a bude vámi proudit energie.) V poslední části nás autor seznamuje s podobami a formami postoje "kašlu na to".

Kniha se četla dobře a rychle. Autorovo vyprávění je plné vtipných příběhů a rad, jak brát život s nadhledem a netrápit se maličkostmi. Podle mě druhá nejlepší kniha tohoto autora. (Na prvním místě mám Do pr****, dělejte, co vás baví.)

CITÁTY

"Za každým vztyčeným prostředníkem je třeba hledat váš vztah ke smyslu života."

"Zkuste se vrátit do svého dětství, kdy vám byly čtyři roky a zkuste porovnat seznam důležitých věcí se svým tehdejším žebříčkem. Snaha chodit do práce včas? Placení účtů? Nebyl tehdy mnohem důležitější hlad z písku nebo borůvková buchta od babičky?"

"Člověk, kterému právě našli nádor na mozku, se bude asi divit, že si děláte těžkou hlavu z toho, že jste nezaplatili inkaso nebo jste zapomněli ze servisu vyzvednout opravené lyže. Pouhý jediný okamžik dokáže zamávat s žebříčkem hodnot jako ten chlap v televizi s míčky osudí ve sportce."

"Váš život obsáhne maximálně 0,00085 % dosavadní lidské historie."

"Pokud bychom stanovili čas velkého třesku na půlnoc imaginárního dne, objevíme první lidskou bytost v času 23:59:58. To znamená, že lidstvu patří z celého dne pouhé dvě vteřiny."

"Brzy zjistíte, že je daleko lepší svět akceptovat takový, jaký je."

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum

PARKIN, J.C. Kašli na to! Uleví se ti. 1. vyd. Bratislava: EUGENIKA, 2009. ISBN: 978-80-8100-158-1.