KAMENÍK

25.04.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 85 %

Moje první knížka od švédské spisovatelky Camilly Läckberg a rozhodně ne poslední. O autorce jsem měla předem zjištěno, že ráda propojuje minulost se současností, což já osobně mám v literatuře ráda. V této knížce se autorka tohoto schématu držela, a proto detektivní zápletku hodnotím kladně. Musím ovšem přiznat, že dějová linie z minulosti (od roku 1923 do roku 1963) mě do děje vtáhla mnohem více a vždy jsem se těšila, až v textu knihy narazím právě na tyto části. Děj ze současnosti byl už poněkud roztahaný a neodsýpal podle mých představ. V závěru se ale obě dějové linky racionálně propojily a vedly k zajímavému rozuzlení.

Kniha se jmenuje Kameník podle dějové linky z minulosti, kdy se dcera bohatého obchodníka Agnes zamiluje do chudého kameníka Anderse a následně s ním otěhotní, za což ji její bohatý otec vykázal z jejich přepychového domu, donutil ji si Anderse vzít a odejít s ním do dělnických domečků, což rozmazlená, sobecká a manipulativní Agnes snášela velmi těžko a z této nemilé situace se hodlala dostat, i kdyby musela jít přes mrtvoly. A to doslova.

Dějová linka ze současnosti popisuje vraždu malé holčičky Sáry, jejíž tělo bylo nalezeno v moři při lovu humrů. Vyšetřování se jako vždy ujímá policista Patrik a jeho přítelkyně Erika (ta se tentokrát v příběhu tolik neobjevuje, protože je na mateřské dovolené s půlročním miminkem), která se přátelila s matkou zavražděné holčičky. Stopy nejprve ukazují k jednomu podezřelému, ale v závěru knihy, kde se obě dějové linky setkávají, dochází k zajímavému a děsivému rozuzlení.

V knize je i nepřímo popsán vliv výchovy a jejím přenosu z generace na generaci. Dalo by se říct - jaká matka, taková dcera. Aneb jak špatná výchova a špatné životní hodnoty mohou vést až k vraždě. Nebo k několika vraždám.

Napínavé čtení,

Vaše SuperMum